Kapri biber ihracatin yeni gözdesi (ÖZEL)

  • Giriş : 10.11.2005 / 00:00:00

ANTALYA - Yas meyve sebze ihracatinda ürün çesidi artiyor. Avrupa'da popüler hale gelen kapri biber ve salkim domatesin üretimi yüzde 50 oraninda artti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yas Meyve Sebze Ihracatçi Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Baskani Kemal Kaçmaz ve Antalya Yas Meyve Sebze Ihracatçilari Birligi Mustafa Satici, düzenledigi basin toplantisi ile Ekim ayi itibariyle yas meyve sebze ihracatini ve yeni sezonu degerlendirdi.

Yas Meyve Sebze Ihracatçi Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Baskani Kemal Kaçmaz, 2005 yilinin ilk 10 ayinda narenciye ihracatinda yüzde 58 artis gerçeklestigini kaydetti. Ayni dönemde yapilan narenciye ihracatindan 254,2 milyon dolar gelir elde edildigini belirten Kaçmaz, istatistiklere göre greyfurtta bir miktar düsüs oldugunu kaydederek bunu söyle açikladi: "Bu yil greyfurt rekoltesi beklenenin üzerinde oldu. Asiri meyve yükü boy sorununun ortaya çikmasina neden oldu." Domates, limon, kiraz, üzüm ve mandarina en fazla ihraç edilen ürünler oldugunu belirten Kaçmaz, "Yas meyve sebze ihracatinin genelinde, 2004 ve 2005 yili ayni zaman diliminde; 2004 yilinda 1.1 milyon ton ihracata karsilik 592,8 milyon dolar döviz girdisi sagladi. 2005 yili Ekim ayi itibariyle 1,3 milyon ton yas meyve sebzeden 741,7 milyon dolar gelir elde edildi. Bu rakamlara göre, miktarda yüzde 19, degerde yüzde 25 artis oldugu görülüyor. Ihracatimizda ilk sirada yer alan Rusya'yi Almanya, Suudi Arabistan, Romanya ve Hollanda izledi." bilgisini verdi. Yil sonu itibariyle ihracat artisinin 1 milyar dolarlik hedefi yakalayacagini tahmin eden Kaçmaz, Türkiye yas meyve sebze ihracatinda 261 milyon dolarla Akdeniz Ihracatçilar Birligi birinci, 152 milyon dolarla da Antalya Ihracatçilar Birligi'nin de ikinci sirada yer aldigini kaydetti.

Antalya Yas Meyve Sebze Ihracatçilari Birligi Baskani Mustafa Satici ise, son 5 yildir rekor kiran yas meyve sebze ihracatinda Antalya'nin önemli bir yer tutugunu söyledi. Modern seralara yatirimin hizlandigini belirten Satici, "Son bir yilda yapilan 250 dekarlik modern sera yatirimi 10 yilda yapilana esdeger." tespitini yapti. Seraciligin karli bir sektör oldugunu savunan Satici, ileriki yillarda büyük ölçekli sera yatiriminin kaçinilmaz olacagini dile getirdi. Üretimden tüketime tüm unsurlarin bir araya getirilmesi gerektigini vurgulayan Birlik Baskani Satici, söyle konustu: "Sultani üzüm ve biberi Avrupa Birligi, ilaç kalintisi yüzünden izlemeye almisti. Yapilan toplantilarda biberde ruhsatli ilaçlarin az oldugu ortaya çikti. Tarim Bakanligi, birkaç ilaca yeni ruhsat verdi. bu durum en fazla kalintiya rastlanan biberde sorunu çözecek."

Önümüzdeki günlerde domates ihracatinin baslayacagini bildiren Satici, "4 yil önce Türkiye ihracatinin üzerinde bir hedef belirlemistik. Antalya ihracati her yil yüzde 40 civarinda artiyor. Bu 2010 yilinda 1 milyar dolar yas meyve sebze ihracatini yakalayacagimizi gösteriyor." açiklamasinda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious