Kapsamlı Irak soruşturması talebine ret

Kapsamlı Irak soruşturması talebine ret.14607
  • Giriş : 26.03.2008 / 10:00:00

İngiltere'de ana muhalefetteki Muhafazakar parti tarafından gündeme getirilen, Liberal Demokratlar'ın da destek verdiği Irak savaşı konusunda kapsamlı soruşturma açılması talebi, Avam Kamarası'nda reddedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İşçi Parti'sinin 12 üyesinin de lehte oy verdiği taleple ilgili oylamada, 271 "evet"e karşılık 299 hayır oyu kullanıldı.

Hükümet yetkilileri oylamadan önce yaptıkları konuşmalarda, soruşturmanın gerekli olduğuna kendilerinin de inandığını, ancak bunun Irak'taki operasyonlar sürerken olmaması gerektiğini ifade etti.

Başbakan Gordon Brown, konuyla ilgili bir soruşturmanın şimdi açılmasının Irak'taki İngiliz askerlerinin mücadelesini olumsuz etkileyeceğini belirtirken, Dışişleri Bakanı David Miliband da böyle bir soruşturmanın Irak'taki İngiliz askeri varlığının sona ermesinden sonra yapılması koşuluyla "gerekli" olduğunu vurguladı.

Muhafazakar partili "gölge" Dışişleri Bakanı William Hague ise soruşturma için beklenmesine gerek olmadığını belirtti ve "Şimdi bunu yapmanın tam zamanı" dedi.

2003 yılında kendisinin de Irak'a asker gönderilmesi yönünde oy kullandığını da hatırlatan Hague, "Ancak şimdi bu karardan almamız gereken bütün dersleri alma ve savaş sonrası planlamada aksayan şeyleri iyice görmenin tam zamanı" diye konuştu.

Hague, böyle bir soruşturmanın Irak'taki İngiliz askeri varlığına zarar vereceği tezini de reddetti.

İktidar partisinin, Irak savaşına yol açan koşulların Irak'taki operasyonların tümüyle sona ermesinin ardından bağımsız bir kurul tarafından soruşturulması talebi ise 259'a karşı 299 oyla kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious