Kaptangil'den Osmanlıya hakâret!

Kaptangil'den Osmanlıya hakâret!.10228
  • Giriş : 26.11.2007 / 14:27:00
  • Güncelleme : 26.11.2007 / 14:29:19

“Üniversite ve Türkiye” konulu konferansa konuşan Rektör Yardımcısı tepki çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çağ açıp çağ kapatan bir cihan devleti olan Osmanlı İmparatorluğu’nu yerden yere vuran Kaptangil, tarihte Osmanlı’nın ‘sanayi devrimini’ ıskaladığını ileri sürerek, Türkleri Osmanlı Devleti’nin boyunduruğu altında yaşayan etnik bir grup olarak tarif etti. Kaptangil, “Biz Osmanlı’nın boyunduruğundaydık, onların içerisinde yaşayan bir etnik grup olarak kendimizi Osmanlılara bağlıyoruz. Aslında Osmanlı, Türklerin en büyük düşmanıdır” diye konuştu.

Kaptangil’in Derbent Kültür Merkezi’ndeki konferansını Niğde Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hamza Uygun, Niğde Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Üçer, akademisyenler ve öğrenciler tepkisiz dinledi. Prof.Dr. Kaptan Kaptangil, konferansında eğitim kurumlarını üçe ayırdı. Bu kurumların birincisinin mesleki eğitim ile ilgili kurumlar olduğunu, ikincisinin din eğitimi ile ilgili medreseler, üçüncüsünün de üniversiteler olduğunu anlatan Kaptangil, “Meslek eğitimi, usta çırak ilişkisidir. Usta çırağını yanına alır, ona mesleğin inceliklerini öğretir. O da bu meslek incelikleri içerisinde mesleğini öğrenir. Medreseler ise, din eğitimi üzerine kurulmuştur. Önceden Meslek eğitimi ve medrese eğitimi vardı. Osmanlılardan önce de vardı. Medreseler Selçuklular zamanında kurulmuştu. En gelişmişi Bağdat’ta kurulmuş medresedir. Medreseler insanların uhrevi konularda bu dünyada yapması gereken işleri ortaya koyar. İyimserdir. Üniversiteler ise, daha sonra ortaya çıkmıştır. Medreseler ilimseldir, üniversiteler ise bilimseldir” dedi.

OSMANLI SANAYİ DEVRİMİNİ ISKALADI

Tarih boyunca insanlığın en büyük anlaşmazlıklarının din konusunda çıktığını, Avrupa’da üniversitelerin kurulması ile başlayan fen alanındaki gelişmeler sonucu sanayi ve teknoloji devriminin ortaya çıktığını anlatan Prof.Dr. Kaptangil, buradan sonra Osmanlı Devleti’ne yüklendi. Kaptangil, “Biz o zaman sanayi devrimini ıskalamışız. Aslında Osmanlılardan bahsediyorum, biz derken evvelden biz, Osmanlı’nın boyunduruğundaydık. Onların içerisinde yaşayan bir etnik grup olarak kendimizi Osmanlılara bağlıyoruz. Aslında Osmanlı, Türklerin en büyük düşmanıdır. Onların boyunduruğu altında yaşamışız. Osmanlı sanayi devrimini ıskalamış, çünkü müspet ilime sahip olamamış, kendini geliştirememiş, medreselerde eğitim yapılıyor. Üniversitelerin aklı kullanmasına karşılar. Kuran-ı Kerim’in dışındaki şeyler lüzumsuzdur düşüncesi vardır” iddiasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious