Kapusuz: Seçimlerin tarihi belli

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, milletvekili genel seçimi tarihinin belli olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kapusuz, ''Ama seçim kampanyasının ramazan ayına gelmiş olmasından dolayı güncelleşen bir konu var. Bütün siyasilerden böyle bir yaklaşım gelirse oturulur, konuşulur'' dedi.

Kapusuz, AK Parti TBMM grup toplantısı öncesinde gazetecilerin, milletvekili genel seçiminin öne alınmasıyla ilgili sorusunu yanıtlarken, şöyle konuştu:

''Seçimlerin tarihi belli. Bu konu hakkında AK Parti olarak bir çalışmamız söz konusu değil. Ama seçim kampanyasının Ramazan ayına gelmiş olmasından dolayı güncelleşen bir konu var. Bu konuda bizim tek taraflı bir arzumuz söz konusu değil. Ama bütün siyasilerden böyle bir yaklaşım gelirse oturulur konuşulur. Şu anda gündemde erken seçim diye bir şey söz konusu değil''

''Cumhurbaşkanlığı seçimini mi bekliyorsunuz?'' sorusu üzerine Kapusuz, ''Değil efendim. Ne alakası var? Önümüzde iki tane seçim var. Öncelikle yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimi... Bu bittikten sonra diğeri gündeme gelecek'' dedi.

-''GÜNDEME GELİRSE KONUŞUYORUZ''-

Başka bir soru üzerine, erken seçim konusunda CHP ile görüşmediklerini ifade eden Kapusuz, ''Biz, her zaman bu ve benzeri konuları bulunduğumuz ortamda gündeme gelirse konuşuyoruz. Yoksa bizim önerimiz, teklifimiz söz konusu değil'' diye konuştu.

Salih Kapusuz, seçimlerde, milletvekili seçilebilmek için 25 yaş değişikliğinin uygulanıp uygulanmayacağı konusunda mutabakat sağlanmadığını, bu konuda kararı YSK'nın vereceğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme olup olmayacağının sorulması üzerine Kapusuz, ''Daha yeni geldik, müsaade edin, bakacağız'' dedi.

-KUZU'NUN GÖRÜŞÜ-

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu da gazetecilerin sorusu üzerine, ''Bütçe ya da ramazan nedeniyle seçimler öne alınabilir mi, bilmiyorum... Olabilir. Benim için o çok önemli değil. Önemli olan 25 yaş meselesi... 25 yaşı Anayasa Komisyonundan geçen ekim ayında geçirdik. 4 Kasım, buna uyuyor. Bunda bir problem yok'' diye konuştu.

Yapılacak milletvekili seçiminde, biri 25 yaş, diğeri birleşik oy pusulasında bağımsız adayların yer alması konularının bulunduğunu ifade eden Kuzu, ''İkisini ayırmak lazım. 25 yaş konusunda bir tereddüt yok, 'uygulanır' diye düşünüyorum. 25 yaş, Anayasa değişikliğidir. Anayasa'nın 67. maddesinin sonundaki, 'seçime bir sene kala yapılan değişiklik uygulanmaz' lafı, seçim yasaları bakımından getirilen bir değişikliktir. Biz seçim yasasına hiç dokunmasaydık, 25 yaş Anayasada, 30 yaş da kanunda kalsaydı, ne olacaktı? 25 yaş uygulanacaktı tabii ki.''

Birleşik uy pusulasında bağımsızların yer alması meselesinin ise tereddütlü olduğunu kaydeden Kuzu, bu konuda Yüksek seçim Kurulunun (YSK) ''uygulanır'' ya da ''uygulanmaz'' diye bir karar verebileceğini söyledi. Kuzu, ''Uygulanır derse bir sorun yok ama uygulanmaz derse o zaman Anayasaya geçici bir madde konabilir o da meseleyi çözer. Sorun olarak büyük bir problem çıkmaz'' diye konuştu.

''Seçimin iki ay öne çekilmesi bir ihtiyaç mı?'' sorusuna Kuzu, ''Bu partinin yetkili organlarının vereceği bir karar. Benim şahsi kanaatim belirleyici olmaz'' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat da aynı yöndeki sorulara, ''Erken seçim yok'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious