Kapusuz'dan Sezer'e 'sürpriz' destek

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

AKP'li Kapusuz'dan Sezer'e "sürpriz" destek: "Demirel'e tercih ederim"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, AKP ile sürekli gerginlik yaşayan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sürpriz bir destek vererek "Sezer'i Süleyman Demirel'e tercih ederim. Zamanında Sezer'e destek verdiğim için pişmanım demem" diye konuştu.
Kapusuz, TBMM kulisinde gazetecilerle yaptığı sohbette, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Geçmişte 9. Cumhurbaşkanı Demirel'in görev süresinin uzatılmasına karşı çıktıklarını ve Sezer'i desteklediklerini dile getiren Kapusuz şunları söyledi:
"Sezer'i Demirel'e tercih ederim. Demirel'in görev süresinin uzatılmasına biz karşı çıktık. O zaman görev süresi uzamadı. Üç lider anlaştı, ama Mesut Yılmaz da o zaman kendisinin Cumhurbaşkanı olabileceğini düşünerek Demirel'in görev süresinin uzatılmasına destek vermedi. O zaman Başbakan Bülent Ecevit'in şansı yoktu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de istemiyordu. Görev süresi boyunca Sezer'i eleştirdim. Eleştirilecek icraatları da oldu. Yaptığı işlerin büyük bölümünü de doğru bulmadım. Ama 'o gün kendisini desteklediğim için pişmanım' demem. O günün şartlarında öyle yapılması gerekiyordu. Yaptığı işlerden doğru olanı vardı, yanlış olanı vardı. Ama Demirel'e karşı Sezer'e destek vermenin o günün şartlarında doğru olduğunu düşünüyorum." Geçmişte en büyük hatanın TBMM dışından bir kişinin Cumhurbaşkanı seçilmesi olduğunu dile getiren Kapusuz, bugün böyle bir yanlışlığın yapılmayacağını söyledi. Kapusuz, Demirel'in CHP'yi desteklediğini öne sürerek "İleride, genel seçimler yaklaşırken bunu göreceksiniz. Ben iddia ediyorum. Demirel DYP'ye değil, CHP'ye destek veriyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious