Kar, bin 53 köyün yolunu kapattı

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Yurdun genelinde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava yaşamı etkiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edinilen bilgiye göre, kar yağışı nedeniyle Kastamonu'da 540, Karaman'da 40, Çankırı'da 124 ve Nevşehir'de 120, Samsun'da 101, Ordu'da 60, Amasya'da 36 ve Sinop'ta ise 32 olmak üzere, bin köy yolu ulaşıma kapandı. Yolların ulaşıma açılması için çalışmalar aralıksız sürüyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde de soğuk hava etkisini sürdürüyor. Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, bölgede gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 26 dereceyle Erzurum'da yaşandı. Gecenin en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Ağrı'da 25, Ardahan'da 23, Iğdır'da 16 ve Erzincan'da 6 derece ölçüldü.

KAR KALINLIKLARI

Kar kalınlıkları, Ağrı'da 48, Erzurum'da 26, Ardahan'da 20 ve Iğdır'da 15 santimetreye ulaştı.

Karaman'da kar kalınlığı kent merkezinde 10, yüksek kesimlerde 20 santimetre ölçüldü. Karaman-Mersin kara yolunda, zincirsiz araçların geçişine izin verilmiyor.

Kar kalınlığının 50 santimetreye ulaştığı Erciyes Kayak Merkezi'nde de havanın kapalı olduğu, ancak kayak yapılabildiği kaydedildi. Zincirsiz araçların kayak merkezine çıkışına izin verilmediği bildirildi.

Nevşehir'de kent merkezinde kar kalınlığı 25 santimetreye, kırsal alanlarda ise 35 santimetreye kadar ulaştı.

Kayseri'de, kar yağışı ve tipi nedeniyle Kayseri-Erciyes karayolunda ulaşım güçlükle yapılabiliyor. Hisarcık beldesinden sonra zincir takılmayan araçların yola devam etmelerine ise izin verilmiyor.

Kastamonu'nun Daday ilçesinde de kar kalınlığının 1 metreye yaklaştığı bildirdi.

İKİ İLÇEDE ELEKTRİK KESİNTİSİ

Antalya'da da dün gece başlayan kar yağışı ve tipi nedeniyle Akseki ilçe merkezi ve merkeze bağlı 6 belde ile 41 köye, İbradı ilçesi ve bağlı köylerine geceden bu yana elektrik verilemiyor. Yetkililer kesintinin, Akseki'deki enerji nakil hatlarından yaşanan bir sorundan kaynaklandığını belirttiler.

Öte yandan, Akseki-Seydişehir kara yolundaki Alacabel ve Yarpuz beldesi mevkilerinde yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Ürgüp ilçesiyle Göreme beldesinde faaliyet gösteren balon şirketleri, müşteri talebine göre düzenledikleri planlı balon uçuşlarını, kar yağışının sürmesi nedeniyle iptal ettiler.

3 KİŞİ MAHSUR KALDI

Konya'da, Konya-Bozkır, Bozkır-Seydişehir, Bozkır-Hadim kara yolunun ulaşıma kapandığını, 39 köy yolu ve 10 beldenin Bozkır ilçe merkeziyle ulaşımının halen sağlanamadığı bildirildi.

Bozkır ilçe merkezinde kar kalınlığı 45, yüksek kesimlerde ise 60-70 santimetreye ulaştı. Jandarmayı telefonla arayan 3 kişinin, araçları içinde Bozkır-Hadim kara yolunda mahsur kaldıklarını bildirdikleri, Karayollarına ait dozerlerin yol açma çalışmalarına başlaması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Mahsur kalma olayını Jandarma'nın girişimleriyle haber alan yakın yerleşim birimindeki yetkililerin, kendi imkanlarıyla, mahsur kalan kişilere ulaşmaya çalıştığı öğrenildi.

Yoğun kar yağışı nedeniyle Konya'nın Tuzlukçu ve Akşehir ilçesinde de çok sayıda köy yolunun ulaşıma kapandığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious