Kar, gizli yetenekleri ortaya çıkarıyor

Kar, gizli yetenekleri ortaya çıkarıyor.14850
  • Giriş : 19.02.2008 / 10:03:00

Türkiye'nin büyük bölümünü etkisi altına alarak hayatı zorlaştıran kar yağışı, bazı kişilerin yeteneklerini sergilemesine olanak da sağlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kayseri'de emekli bir uzman çavuş, kardan Nasrettin Hoca'nın heykelini, Kayseri Saat Kulesi'nin ise maketini yaptı.

Uzman çavuş olarak görev yaparken, gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle 3 yıl önce emekli olduğunu, boş vakitlerinde ise evinin bahçesine kardan heykel ve bazı tarihi eserlerin maketlerini yaptığını belirten Ali Akargöl, son çalışmasının Nasrettin Hoca ve Kayseri'nin sembollerinden olan tarihi Saat Kulesi olduğunu ifade etti.

Babasının taş ustası olduğunu, bu nedenle küçük yaştan beri taştan ve kardan heykel yapmaya merak sardığını belirten Ali Akargöl, şunları söyledi:

''Önceki hafta evimin bahçesine kutuplardaki Eskimo evi, evin çevresine de kutup ayısı ve penguen heykelleri yapmıştım. Önceki gün esen şiddetli lodos, eskimo evini ve heykelleri eritti. Dün yağan karları ezip şekil vererek Nasrettin Hoca'nın heykelini ve Cumhuriyet Meydanı'nı süsleyen Saat Kulesi'nin maketini yaptım. Nasrettin Hoca'nın heykelinin arka bölümüne eşeğini, yanına da komşusunun heykellerini de yapacağım. Geçen yıl da evimin bahçesine kardan Mostar Köprüsü'nün ve bir caminin maketini yapmıştım.''

Yaptığı heykellere komşularının dışında kimsenin ilgi göstermemesinden yakınan Ali Akargöl, ''heykel ve maket yapımı konusunda hiçbir eğitim almadım. Yaptığım heykel ve maketlerin kısa sürede erimesi beni üzüyor. Bir heykeli tamamlamak için günlerce uğraşıyorum, bir rüzgar esince her şey eriyip gidiyor. Heykellerimi halka açık bir alanda sergilemek istiyorum ama imkan bulamıyorum' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious