Kar, üreticinin yüzünü güldürdü

Kar, üreticinin yüzünü güldürdü  	.9485
  • Giriş : 19.02.2008 / 10:55:00

Meyve ağaçlarının erken uyanması ve ilkbahar donlarından olumsuz etkilenmesini önlemesinin yanı sıra ekili hububat tohumlarını beslemesi nedeniyle, kar yağışı sevinçle karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üreticiler, rezerv sularına katkı sağlayacak yağışın yaz kuraklığını da ortadan kaldırmasını bekliyor.

Bursa Ziraat Odası Başkanı Fuat Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son 2 yıldır kış döneminde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi yüzünden, ilkbahar aylarında meydana gelen don olaylarının özellikle meyve ağaçlarını olumsuz yönde etkilediğini anımsattı.

Halk arasında ''Yalancı bahar'' olarak adlandırılan bu dönemlerde, sürgünlerindeki ''Göz''lerin yüksek sıcakların etkisiyle erken uyandığını ve hatta çiçek açtığını anlatan Sarı, özellikle mart ve nisan aylarında görülen don olayının, meyvede kalite ve rekolteye darbe vururken, fiyatların yükselmesine yol açtığını ifade etti.

Sarı, yurdu etkisi altına alan kar yağışından üreticiler olarak çok memnun olduklarını ifade ederek, ''Tam zamanında yağdı. Bu kar, berekettir. Geçek yılki kuraklığı telafi edebilir'' dedi.

Kar kalınlığının Uludağ'da 2 metreyi aşması ve yerleşim birimlerinin dahi beyaza bürünmesinin rezerv sularına büyük katkı sağlayacağına dikkati çeken Sarı, geçen yılki kuraklığın yaşanmayabileceğini söyledi.

-HUBUBATA ÖRTÜ OLDU-

Önemli tarımsal üretim merkezlerinden Bursa'nın Karacabey İlçesi Ziraat Odası Başkanı Nuri Karaca da kar tabakasının ekili olan buğday ve arpa gibi hububat tohumlarına çok iyi bir örtü olduğunu söyledi.

Karın tohumlara doğal yoldan azot katkısı sağlayacağını ifade eden Karaca, bunun hububatın sağlıklı gelişimi için çok önemli olduğunu dile getirdi.

Karaca, geçen yılın aşırı sıcak geçtiğini ve kuraklık çekildiğini anımsatarak, ''Bizi esas sevindiren konu, karın rezerv sularının artışına yol açacak olması. Eğer, ilkbahar yağmurları da normal seyrinde giderse, yazın su sorunu yaşanmaz. Bu da tabii ki ürün rekoltesi ve kaliteye olumlu yansır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious