Kar Batı'da, Doğu'da yaşam tarzı

  • Giriş : 24.01.2006 / 00:00:00

Batıya felaket getiren kar, Erzurumlu'nun yaşam tarzı. İsmi beyazla bütünleşen şehirde, sade vatandaştan kamu kuruluşalarına kadar karla yaşamak sıradan bir olgu haline gelmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yılın yaklaşık 7 ayını kar altında geçiren şehirde, belediye kış gelmeden tuz ve yakıt stokunu yapıyor. 4 alt kademi ve büyükşehir belediyesi, 200 kişilik karla mücadele ekibine park ve bahçelerden 300 personel takviyesinde bulunuldu.
Belediye sınırları içerisinde bulunan cadde ve sokaklarda bir kış mevsiminde en az 10 kez kar temizliği yapılıyor. Kilometre cinsinden hesap edildiğinde beldemizde 314 km'lik yol temizliyi yapılıyor.
Kış sezonunda bir yol en az 10 kez ulaşıma açılıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin rakamlarına göre; geçtiğimiz yıl kış mevsiminde personel, yakıt ve yedek parça gideri olmak üzere, alt kademe belediyeleri ile birlikte 7 milyon YTL harcama yapıldı.
Bu rakamlara belediyelere ait tüm binaların ısıtılması için ödenen 540 bin YTL, yedek parça ve amortisman için ödenen 580 bin YTL, fazla mesai için ödenen 171 YTL ve kardan dolayı zarar gören asfalt, bordür, karo ve parke için ödenen 810 bin YTL de dahil değil.
Ayrıca 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu ile 60 köy ,2 belde ve 1 ilçe de Erzurum Büyükşehir Belediyesi hizmet alanı içerisine dahil edilmiş olması dolayısıyla sorumluluk alanı genişlemiş ve hizmet yükümlülüğü arttı. Bu anlamda araç gereç ve gelirlerinin artırılması yeni bağlanan yerlere hizmet götürüyor.

630 PERSONEL GÖREV YAPIYOR

Büyükşehir Belediyesi bu kış mevsiminde karla mücadeleyi 300 alt kademe belediyeler olmak üzere toplam 630 personelle yürütüyor. Karla mücadele de ayrıca, 7 greyder, 1 kar bıçaklı kamyon, 5 dozer, 61 kamyon, 2 seyyar tamir ekibi ve 4 kar üstü aracı kullanılacak. tüm belediyeler kar yağışının çok fazla olması durumunda özel şirketleri devreye sokacak.
İş makinesi olan şirket ve şahıslarla önceden anlaşan belediyeler iş makinesi kiralama yöhtemine gidecek. Kamyon, greyder, dozerlerin yakıtını koyacak belediyer, makina ve sürücülerinede yevmiye verecek. Erzurum'daki belediyelerin hiç biri kar temizliğini özeyl şirketi vermeyi şimdilik düşünmüyor.
Erzurum'da 2 gündür etkisini sürdüren yoğun kar yağışının ardından şehir merkezindeki yollarda oluşan buzlanma çok sayıda trafik kazasına sebep olurken, çatılarda oluşan dev buz kütleleri yayalar için büyük bir tehlike arz ediyor.
Dün gece hava sıcaklığının eksi 20 dereceye kadar düştüğü Erzurum'da sabah araçlar çalışmadı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nce oluşturulan buz kırma ekipleri, çatılardaki dev buz kütlelerini kırarken, cadde ve sokaklarda oluşan buzlar tuz dökülerek eritilmeye çalışılıyor. Apartman ve iş merkezlerinin çatılarından sarkan buzları kancalı sopalarla kıran itfaiye erleri, soğukta ve yerden metrelerce yükseklikte ekmek paralarını kazanıyor.
İtfaiye erleri, yangın ve kurtarma çalışmalarından arta kalan zamanlarında şehir merkezindeki apartman ve iş merkezlerinin çatılarından sarkarak insan hayatını tehdit eden buzlarla savaşıyor. Merdivenli itfaiye aracı ile ücretsiz olarak çatılardan sarkan buzları kıran itfaiye erleri, zaman zaman güç anlar da yaşayabiliyor.
Sabah erken saatlerde buzlanma nedeniyle çok sayıda maddi hasarlı Trafik Kazası meydana geldi. Ekipler, şehir merkezindeki tüm yollarda kar ve buzla mücadele çalışmalarını devam ettiriyor.
Palandöken Kayak Merkezi'ndeki kar kalınlığının 100, şehir merkezinde ise 20 santimetreyi bulduğu Erzurum'da halen 279 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu ve ekiplerinin kapalı köy yollarını yeniden ulaşıma açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü bildirildi. İlde 41 köyün telefonunun da kapalı olduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious