'Kar canavarı'na tutuklama kararı

'Kar canavarı'na tutuklama kararı.16636
  • Giriş : 21.02.2008 / 12:25:00

Ön camındaki karları temizlemeden yola çıkıp Fatma İnesi'ye çarparak ölümüne neden olan sürücü hakkında tutuklama kararı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DENİZLİ'de ön camındaki karları temizlemeden trafiğe çıkıp 3 çocuk annesi yaşındaki Fatma İnesi'ye çarparak ölümüne neden olan, ardından da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan minibüs sürücüsü İsmail Ümit Olçar hakkında, savcılığın itirazı üzerine üst mahkemeden tutuklama kararı çıktı.

Kaza, geçen pazartesi saat 09.30'da meydana gelmişti. Denizli'de iki gün etkili olan kar yağışı araçları beyaz bir örtüyle kaplarken, İsmail Ümit Olçar da Kentgaz Doğalgaz Firması'na ait 20 B 4900 plakalı minibüsün tamamen karla kaplı ön camının sadece şoför tarafının bulunduğu tarafını temizleyip trafiğe çıktı. Küçük bir pencereden bakar gibi, otoparktan itibaren yaklaşık 500 metre trafikte ilerleyen İsmail Ümit Olçar, Doktorlar Caddesi'nin girişinde yolun karşısına geçmeye çalışan Fatma İnesi'ye sağ ön taraftan çarptı. Kanlar içinde kalan ve başını yere çarptığı belirlenen talihsiz kadın, çevredekilerin çağırdığı ambulansla önce Özel Şifa Hastanesi'ne, ardından da Denizli Devlet Hastanesi'ne sevk edildi, ancak müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Murat Makine Fabrikası'nın sahibi Bekir İnesi'nin eşi olan Fatma İnesi'nin, önümüzdeki mart ayında Umre'ye gitmek için hazırlık yaptığı ve işlemlerini tamamlatmaya gittiği Denizli Müftülüğü'nden dönmek üzere olduğu ortaya çıkmıştı.Denizli 3'üncü Sulh Ceza Mahkemesi'nin sürücü İsmail Ümit Olçar hakkında verdiği tutuksuz yargılama kararına Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Savcılığın, olayın ‘taksirle ölüme neden olma’ değil, ‘bilinçli taksirle ölümü neden olma’ olarak değerlendirilmesi gerektiği yönündeki itirazını değerlendiren 7'nci Asliye Ceza Mahkemesi, sürücü İsmail Ümit Olçar'ın tutuklanmasına hükmetti. Mahkemenin bugün sabah verdiği karar üzerine, savcılık tutuklama kararını Emniyet Müdürlüğü'ne bildirdi ve Olçar'ın yakalanıp savcılığa teslim edilmesini talep etti. Denizli'nin doğalgaz dağıtımını üstlenen Kentgaz'a ait 20 B 4900 plakalı minibüsü kullanan Olçar'ın kazadan sonra izine ayrıldığı anlaşıldı. Olçar'ın bildirdiği adreste bulunamadığı ve İnfaz Bürosu ekiplerince arandığı kaydedildi.

TUTUKLANACAK

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu, savcılık kurumu olarak mehkemenin verdiği karara itiraz ettiklerini ve üst mahkemenin tutuklama kararı verdiğini belirterek, “Mahkeme kazada yayanın da kusuru olduğunu dikkate alarak olayı taksirle ölüme neden olma kapsamında değerlendirmiş ve tutuksuz yargılama kararı vermiş. Biz savcılık olarak olayın bilinçli taksirle ölüme neden olma kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle karara bir üstü mahkemeye itiraz ettik. Üst mahkeme itirazımızı değerlendirdi ve tutuklama kararı verdi. Savcılık olarak emniyetee tutuklama kararı bildirildi. Zanlı yakalanıp tutuklanacak'' dedi.

AİLE DE ŞİKAYETÇİ OLDU

Kazada can veren Fatma İnesi'nin eşi 56 yaşındaki Bekir İnesi de bugün adliyeye gidip sürücü Olçar hakkında şikayetçi oldu. Eşine çarpan minibüsün ön camının karla kaplı halini gördükten sonra şikayetçi olmaya karar verdiğini aktaran Bekir İnesi, “Bu kaza değil, resmen cinayet. Bir şoför ön camındaki karları nasıl temizlemez, anlamak mümkün değil. Acımız çok büyük. Bu tür kişilere caydırıcı cezaların verilmesi gerek'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious