Kar maskesiyle kuyumcu soydular

Kar maskesiyle kuyumcu soydular.9400
  • Giriş : 11.12.2008 / 20:27:00

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde bir kuyumcuya giren kar maskeli 3 hırsız, kasayı oksijen kaynağıyla keserek 250 bin YTL değerinde altın çaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre, Ümmühan Mahallesi Çarşı Caddesi'ndeki Mehmet Onaran'a (40) ait kuyumcuyu soyma planı yapan hırsızlar, alarmın çalmaması ve güvenlik kameralarının kayıt yapmaması için caddenin elektriğini kesti.

Daha sonra yanlarında götürdükleri bir merdivenle çevredeki iki işyerinin güvenlik kameralarının yönünü değiştiren soyguncular, girmeyi planladıkları dükkâna 15 metre uzaklıktaki diğer bir kuyumcunun kamerasını göremedi.

Alarmı devre dışı bıraktıktan sonra parmaklıkların kilidini kıran hırsızlar, kapıyı levyeyle zorlayıp açarak içeriye girdi.

Yere beton dökülerek sabitlenen büyük çelik kasanın kapısını açmak için yanlarında getirdikleri oksijen kaynağını kullandı.

Soyguncular, kaynak yaparken dışarıya yayılacak ışığın fark edilmemesi için vitrine perde astı.

Kasayı açan hırsızlar, bu defa içindeki küçük kasa kapısıyla karşılaştı. Küçük kasanın da kilit karşılıklarını keserek amaçlarına ulaşan soyguncular, 250 bin YTL değerindeki altınları bir çuvala doldurarak kayıplara karıştı.

Sabah, dükkânı açmak için gelen Mehmet Onaran'ın babası, durumu görünce önce oğluna, ardından polise haber verdi.

Olay yerine giden polisler, geniş çaplı bir araştırma başlattı.

Dükkanda yapılan incelemede, soyguncuların hiçbir iz bırakmadığı belirlendi. Bu arada, Çağlan Ünal'a ait Ünal Kuyumculuk'un Çarşı Caddesi'ne bakan bir güvenlik kamerasının, soyguncuları oksijen tüpü ve merdiven taşırken görüntülediği anlaşıldı.

Polis, görüntülerden yola çıkarak hırsızları bulmak için çalışma başlattı.

Görüntülere göre kar maskeli üç soyguncu saat 03.10'da dükkânın önüne geliyor. Oksijen tüpünü saat 03.50'de getiriyor. 04.13'te ise bir çuvalla ayrılıyor.

Dükkânının soyulduğuna inanamayan Onaran, "Geçen yıl komşu kuyumcu soyulmuş, hırsızlar çelik kasayı da alıp götürmüştü. Bu sebeple önlem olarak kasayı yere betonla sabitledim ama buna da çözüm bulmuşlar. Çok profesyonelce bir soygun. Kasanın içinde yaklaşık 250 bin YTL değerinde altın vardı." dedi.

Onaran, dükkânın sigortası bulunmadığını söyledi.

Bu arada, soygunu görüntüleyen kameranın sahibi Ünal'ın Çarşı Caddesi'ndeki ikinci kuyumcu dükkânının geçen yıl 30 Aralık gecesi soyulduğu, 1 ton ağırlığındaki kasanın, içindeki 300 bin YTL'lik altınla birlikte çalındığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*