Kar pancar üreticisini de vurdu

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Bütün yurdu etkisi altına alan kar yağışı ve soğuk hava, pancar üreticilerini de etkiledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Önceki yıllara oranla erken gelen kar sebebiyle, Sivaslı pancar üreticileri zor durumda kaldı. Kar yağışıyla birlikte soğukların da kendisini hissettirmesi üzerine çiftçiler ektikleri pancarların sökümünü yapamadı. Yağan kar sebebiyle pancar sökümlerine ara veren çiftçiler, ayrıca mevsimlik işçilerin memleketlerine dönmesi nedeniyle de işçi sıkıntısı yaşamaya başladılar.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kayseri Şeker Fabrikası Gemerek Pancar Bölge Şefi İsmail Türkaslan, Gemerek ilçesi ve çevresinde 144 bin ton pancar alımı yapmaları gerekirken, 90 bin ton pancar aldıklarını söyledi. Kalan 45 bin ton civarındaki pancarın kar yağışı ve olumsuz seyreden hava şartları nedeniyle tarlalarda sökülmeyi beklediğini ifade eden Türkaslan, "30 Kasımda kapanacak olan kantarlarımızın, hava şartlarının olumsuz seyretmesi halinde kapanma süresinin ileri bir tarihe uzatılması söz konusu olabilir. Söküm avansı ödemelerimiz devam ediyor ve çiftçilerimizin mağdur duruma düşmemeleri için elimizden gelen çabayı göstereceğiz" dedi.

Öte yandan, geçimlerini sağlamak için çeşitli yerlerden gelen ve çadırlarda kalan mevsimlik işçiler ise soğuk ve yağışlı havadan dolayı iş yapamamanın sıkıntısını yaşadıklarını belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious