Kar sınırı geçti geliyor

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

EDİRNE'de sabaha karşı başlayan kar yağışı nedeniyle kent beyaza büründü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tekirdağ ve Kırklareli'nde ise sağanak yağmur yaşamı etkiledi.
Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası Trakya'yı etkisi altına aldı. Hava sıcaklığının gece sıfırın altına düştüğü Edirne'de saat 01.00 sıralarında kar yağışı etkisini gösterdi. Yoğun kar yağışı nedeniyle kent kısa sürede beyaza büründü. Karayolları ve belediye ekepleri saat 02.00'den itibaren yollarda tuzlama ve kürüme çalışmalarına başladı. Şehiriçi ve Bölge Trafik ekipleri ise güzergahlarında kontrollerini sıklaştırdı.
Tekirdağ ve Kırklareli de ise yağmur yağışı etkili olurken, Çorlu'da da saat 03.15'de kar yağışı başladı.

İSTANBUL'DA BUZ GİBİ HAVA

İstanbullular güne yağmur ve soğuk havayla uyandı. Yer yer etkili olan sağanak yağmurla birlikte beklenen kar yağışının soğuğu hissedildi. Geceden itibaren etkili olmaya başlayan yeni yağışlı hava, kentin özellikle kuzey ilçelerini etkileyecek...
Balkanlar üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı hava, başta özellikle İstanbul’un Sarıyer, Beykoz, Kağıthane ve Şişli gibi kuzey ilçeleri olmak üzerek il genelinde etkili olacak...
Cumartesi günü sıcaklıkların azalmasına paralel olarak Boğaz çevresi ve Anadolu yakasında yağışların aralıklı karla karışık yağmur ve yükseklerde kar yağışına dönüşmesinin beklendiğine işaret eden Yıldırım, yağışların aynı gün akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceğini ifade etti.
Hava sıcaklığının Cuma gününden itibaren 8-10 derece azalarak mevsim normallerinin altına düşeceğini kaydeden Yıldırım, kar yağışının il genelinde örtü bırakmasının beklenmediğini belirtti.
En düşük ve en yüksek hava sıcaklıklarının Cuma günü 3-8, Cumartesi günü 2-6 derece olmasının tahmin edildiğini ifade eden Yıldırım, hafta başından itibaren hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarına çıkmasının beklendiğini kaydetti.
Mustafa Yıldırım, geçen 2 gün içerisinde İstanbul’un kuzey ilçelerinde normallerin üzerinde kaydedilen yağış nedeniyle toprağın yeterince doymuş olmasından dolayı sel, taşkın ve su baskınlarıyla birlikte toprak kaymalarına karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerektiğini de hatırlattı.

Sel tehlikesi geçmedi

Haftasonundan bu yana selin yol açtığı yıkımlarda ölenlerin sayısı 35'e yükselirken, Türkiye yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. İstanbul Valisi Muammer Güler heyelan tehlikesine karşı halkı uyarırken, Şanlıurfa ve Rize'de de sel uyarısı yapıldı.
Yağışların, hava sıcaklığında beklenen 7-8 derecelik azalmayla birlikte Trakya'da, Marmara'nın doğusu, İç Ege ve Batı Karadeniz'in iç kesimleri ve İç Anadolu'nun kuzeybatısında karla karışık yağmur ve kar şekline dönüşeceği tahmin ediliyor.
Yağışların Güneydoğu ve Doğu Anadolu'nun güneyi ile Karadeniz kıyılarında yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor.
Rize meteoroloji yetkilileri sel uyarısında bulundu. Aşırı yağış sonucu oluşabilecek sele karşı riskli bölgelerde evleri bulunanların gerekli önlemleri almaları istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious