'Kar Tilkisi' göreve hazır

'Kar Tilkisi' göreve hazır .12716
  • Giriş : 23.11.2007 / 18:48:00

Geçen kış kar nedeniyle yolları kapalı olan köylülerin umudu olan paletli ambulanslar bu yıl da göreve hazır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Geçen yıl Sağlık Bakanlığı tarafından Doğu'ya gönderilen 34 paletli ambulanstan 3'ünün geldiği Bingöl'de bu yıl da çetin kış şartları için hazırlıklar tamamlandı. Bakımı İl Sağlık Müdürlüğü garajında yapılan ikisi portatif paletli bir de tam paletli ambulanslardan ikisi, il merkezinde biri de Karlıova ilçesinde hizmet verecek.

Geçen yıl ilk kez denenen ambulanslar Doğu'da katıldığı 30'un üzerindeki operasyonu başarıyla sonuçlandırmıştı. Yolu karla kapalı olan köylere ulaşarak hastaları en yakın sağlık kuruluşuna taşıyan ambulanslar, kızakla hasta taşınması çilesine son verdiği için halkın gözdesi olmuştu. Dağ, tepe dinlemeden kar üzerinde seri şekilde hareket eden ambulanslara yöre halkı 'Kar tilkisi' adını verdi. Hem karda hem de asfaltta hareket etme özelliğine sahip kar ambulanslar 1 metre karın üzerinde rahatlıkla hareket edebiliyor ve 30 ile 90 kilometre arasında hız yapabiliyor.

Ağır kış koşullarında, yolları kardan kapalı köylere hizmet vermesi için Sağlık Bakanlığı tarafından alınan 34 kar paletli ambulans geçen yıl Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki illere gönderilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious