Kar Türkiye'yi esir aldı!

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Bu yıl Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı, bir süre ara verdikten sonra ülkeyi yine teslim aldı, köy yolları kapanmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

1. HABER....

Samsun'da pazar akşamı başlayan yoğun kar yağışı, 758 köy yolunu ulaşıma kapadı. Köye Yönelik Hizmetler Birliği'nin ekipleri, grup köy yollarına ile cenaze ve hasta gibi acil durumlara öncelik verdiklerini bildirdi. Merkezde ortaöğretim ve lise dengi okullarda eğitime pazartesi ve salı günü olmak üzere iki ün ara verildi.
Yoğun kar nedeniyle ilçelerde köy yolları kapanırken, merkezde bulunan bazı ağaçların dallarının kırıldığı ve sarmaşık asmaların, yağan karın ağırlığı ile çöktüğü görüldü. 25 yıllık bir

sarmaşık asmasının çökmesi ise çevre esnafını üzdü.

Samsun'da 8 bin 2277 kilometre köy yolunun, toplam kapalı yol uzunluğu 6 bin 394 kilometreyi bulduğu açıklandı. Samsun il merkezinde 20 santimi aşan kar kalınlığının yüksek kesimlerde ise 1 metreyi bulduğu belirtildi. Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre ise, Samsun-Sinop ve Samsun-Ankara ve Samsun-Ordu yolunda yer yer buzlanmalar olduğu sürücülerin dikkatli olması gerektiği bildirildi.

Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü 'kara nokta' olarak adlandırdığı Samsun-Ankara yolundaki Çakallı Mevkii ve Mahmutlu Sapağı'nda aralıksız yol açma çalışmaları yapıyor. Zincirsiz araçların trafiğe çıkmalarına izin verilmiyor. Samsun il merkezinde de yol açma çalışmaları belediyeler tarafından sürdürülüyor. Samsun şehir merkezinde bazı dolmuş hatlarının sabah saatlerinde çalışmaması sebebiyle ulaşım güçlükle sağlanıyor, vatandaşlar ise yürüyerek işyerlerine gidiyor.

İlçelere göre kapalı köy sayısı ise şöyle: Samsun Merkez: 68, Alaçam, 25, Yakakent 10, Asarcık 27, Ayvacık 31, Bafra 55, Çarşamba 80, Havza 73, Kavak 79, Ladik 51, 19 Mayıs 14, Salıpazarı 25, Tekkeköy 30, Terme 62, Vezirköprü 128.


2. HABER

Son bir haftadır adeta bahar havası yaşanan Sivas, tekrar kara teslim oldu. Vatandaşlar, bu sabah beyaz bir örtüyle uyandı. Kar çok sayıda köy yolunun kapanmasına neden olurken ana arterlerde kapalı yol olmadığı bildirildi. Belediye ekipleri şehir içinde, Karayolları ve Özel İdare ekipleri ise şehirler arası ve köy yollarında çalışmalarını sürdürüyor.
Yurt genelinde etkili olan kar yağışı, bugünden itibaren Sivas'ta da etkili olmaya başladı. Kar en fazla ulaşımı etkiledi. Şehiriçi ulaşımda yola zincirsiz çıkan araçlar trafiğin aksamasına neden olurken ufak çaplı kazalar yaşandı. Şehirler arası yolların açık tutulması için Karayolları ekipleri sürekli çalışma yapıyor. Ekipler, yollarda buzlanma olmaması için tuzlama çalışması yapıyor. Trafik ekipleri, zincirsiz araçların trafiğe devam etmesine izin vermiyor.

Kar Kriz Merkezi'nden alınan bilgiye göre şehirler arası ana artellerde kapalı yol bulunmazken 14 ilçe yol ayrımının trafiğe kapandığı bildirildi. Şiddetli kar ve tipi, 328 köyün merkezle bağlantısını ise kesti. Hatlarda oluşan arıza nedeniyle de 80 köye elektrik verilemiyor. Akıncılar ilçesinde taşımalı eğitime 1 gün ara verildi. Hava sıcaklığı Sivas merkezde eksi 2 olarak tespit edildi. Meteoroloji, sıcaklığın önümüzdeki günlerde daha da düşeceğini ve kar yağışının ise devam edeceğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious