Kar ülkesi Kanada'ya, kış hala gelmedi

  • Giriş : 07.01.2007 / 00:00:00

Kar, kış ve soğuk denildiğinde akla ilk gelen ülke olan Kanada'da halk, tam bir mevsim şoku yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hava sıcaklığının ocak ayına karşın 8 ila 11 derece civarında seyretmesi, ülkenin büyük bölümüne şu ana dek kar yağmaması ve yaşanan bahar havası, ekonomiyi de etkiliyor.

Ontario eyaletindeki iş merkezleri, okullar, hastaneler, devlet daireleri ve otoparkların açık alanlarının karlarını kaldırmak üzere sözleşme imzalayan firmalar, şu ana dek siftah edemedi. Toronto kentinde özel şirkete ait kayıtlı 637 kar temizleme aracı bulunuyor. İşyerleriyle, kar temizledikleri her güne karşılık sözleşme imzalayan firmalar, karın yağmasını bekliyor.

Eyaletteki turizm merkezleri de kar yağmaması nedeniyle işyerlerini açamıyorlar. Ontario eyaletinin 65 yıllık ünlü kayak merkezi Blue Mountain'daki işyerlerinde çalışan 1300 işçi, ilk defa yeterli kar yağışı olmadığı gerekçesiyle işten çıkarıldı. Buzlanmaya karşı yazdan milyonlarca dolarlık tuz stoklayan eyalet belediyeleri de şu ana dek bu stoklarını kullanamadı.

Her kış donduğu için dünyanın en uzun doğal buz pisti olarak bilinen başkent Ottowa'daki Rideau Kanalı da bu yıl donmadı. Kanalda buz pateni yapmak üzere gelen turistleri ağırlayan oteller de bu yıl adeta boş.

“NORMAL KIŞI 2030-2040'DA GÖREBİLECEĞİZ”

Öte yandan Kanada Çevre Bakanlığı Klimatoloji Uzmanı David Philips, yaşanan hava koşullarının iklim değişikliğinden kaynaklandığını söyledi.

Philips, ilerleyen aylarda ülkenin bazı bölgelerinde orta büyüklükte birkaç kasırga beklediklerini bildirdi. Philips, “Bu gidişata göre normal koşullarda bir kışı ancak 2030-2040 yıllarında görebileceğiz. Ancak bu, iklim değişikliklerine neden olan koşulların ortadan kaldırılmasıyle mümkün olabilecek. Kanadalılar, giderek daha da ısınacak olan yeni kış mevsimi gerçeğine artık alışmalılar” dedi.

NEV YORK'TA HAVA 22 DERECE

ABD'nin New York kentinde, hava sıcaklığı mevsim normallerinin hayli üstüne çıkarak 22 dereceye yükseldi. 1950 yılından beri New York'ta ocak ayında kaydedilen en yüksek sıcaklık nedeniyle insanlar hafta sonunu daha çok parklarda ve dış mekanlarda geçirdiler.

Sokaklarda kısa kollu ve kolsuz giysilerle dolaşan New Yorklular, Central Park'taki buz pateni sahasını doldururlarken, şehrin güneyindeki Coney Island'da da deniz kıyısına hücum ettiler. Uzmanlar, New York'ta 1880'lerden bu yana ilk kez bu yıl 7 Ocak gününe dek hiç kar yağmadığını belirterek bunun, küresel ısınmadan kaynaklanan tehlikeli bir durum olduğu konusunda uyarıda bulundular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious