Kar ve tipi nedeniyle 806 köye ulaşılamıyor

Kar ve tipi nedeniyle 806 köye ulaşılamıyor.13360
  • Giriş : 23.02.2008 / 12:18:00

Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı ve tipi nedeniyle 806 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 26 derece ile Ağrı'da yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün kent merkezlerinde yaptığı son ölçümlere göre, kar kalınlıkları Erzurum'da 21, Kars'ta 46, Erzincan'da 16, Ağrı'da 38, Ardahan'da 35 ve Bayburt'ta 20 santimetre olarak ölçüldü.

Aşırı kar yağışı ve tipi nedeniyle Muş'ta 20, Erzurum'da 283, Tunceli'de 80, Erzincan'da 200, Kars'ta 30, Iğdır'da 18, Ardahan'da 30 ve Bingöl'de 145 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

İl özel idarelerine bağlı ekiplerin kapalı yolları açma çalışmalarının aralıksız devam ettiği bildirildi.

Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 23, Erzincan'da 11, Kars'ta 22, Ağrı'da 26, Ardahan'da 19, Bayburt'ta 13 ve Iğdır'da 7 derece olarak ölçüldü.

Meteoroloji yetkilileri, bölgede yarın akşama kadar havanın parçalı az bulutlu olacağını, yarın akşam ise kısa süreli kar yağışı beklendiğini belirttiler.

-GİRESUN-

Yoğun kar yağışı ve çığ düşmesi nedeniyle 18 Şubatta kapanan Giresun-Şebinkarahisar karayolu Eğribel Geçidi'nde ulaşım sağlanamıyor.

Karayolları 104. Şube Şefliği yetkililerinden alınan bilgiye göre, Giresun'un iç kesimindeki Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleri ve Sivas ile bağlantısını sağlayan, Giresun-Dereli-Şebinkarahisar karayolu üzerindeki 2 bin 220 rakımlı Eğribel Geçidi'nde 18 Şubattan bu yana ulaşım sağlanamıyor.

Bölgedeki yolun Tamdere köyü ile eski bakım mevkisi arasında kalan kısmında büyük çığ kütleleri olduğunu bildiren yetkililer, ekiplerin yolun bir an önce açılması için iki yönlü çalışmalarını sürdürdüğünü kaydettiler.

-ORTA KARADENİZ-

Samsun, Sinop, Ordu ve Amasya'da halen 302 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi.

Bölgede yüksek kesimlerde kar yağışı yer yer etkisini sürdürürken, yağış ve rüzgarın kenardaki kar yığınlarını yola taşıması nedeniyle bölgede çok sayıda köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Halen Samsun'da 80, Sinop'ta 97, Ordu'da 120, Amasya'da ise 5 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Yetkililer, bölgede cenaze ve hasta bulunan köylere öncelik verilerek kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Öte yandan, olumsuz hava koşullarının yol açtığı elektrik ve telefon arızalarının giderilmesi için çalışılıyor.

-KASTAMONU-

Kastamonu Özel İdaresine bağlı Yol Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, kapalı 467 köy yolunun açılabilmesi için yaklaşık 100 iş makinesi ve 200 personel çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Ekiplerin, özellikle hastaların sağlık kuruluşlarına ulaştırılması için yoğun çaba harcadığı; açılan köy yollarının zaman zaman yağan kar nedeniyle yeniden kapandığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious