Kar yağışı burada güldürüyor

  • Giriş : 25.01.2006 / 00:00:00

Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan kar yağışı turizmcilerin yüzünü güldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Turizmin gözde merkezilerinden Uludağ'da kar kalınlığı 115, Palandöken'de 100, Kars Sarıkamış'ta 120, Erciyes'te 100 ve Kartalkaya'da 200 santimetre olarak ölçüldü. Sezon başında kar yağışını gecikmesini ardından yapay kar makinaları almayı düşünen turizmciler, kayak merkezlerine düşen karın, sezon sonuna kadar yetebileceğini belirtiyor.

Polat Renaissance Otel Genel Müdürü Halil Duru, kar yağışı sonrası bir çok acentanın rezervasyon için sıraya girdiğini ifade etti. Turizmciler kadar kayakseverlerin de yağan kardan memnun kaldıklarına dikkat çeken Duru, "Bu yıl kar yağışının gecikmesi ve fazla yağmaması nedeniyle iptaller sözkonusuydu. Yapay kar makinalarını bile düşündük. Ancak her zaman için doğal olan güzeldir. Şu an Palandöken'de temiz ve güzel kar var. " ifadelerini kullandı.

Erciyes Kayak Merkezi Grand Eras Otel İşletme Müdürü İrfan Eraslan ise kayak merkezlerine düşen karın bu sezonu kapatacak düzeyde olduğunu vurguluyor. Kar yağışının devam ettiğini, beraberinde kar kalınlığının da artacağına dikkat çeken Eraslan, "Kar yağışı yeterli düzeyde. Kayağa elverişli hale gelen pistlerimize canlılık geldi. Sezon öncesi çok sıkıntı vardı. Rezervasyonlar arttı. Şu an çok mutluyuz." diye konuştu.

Uludağ Kayak Merkezi Atasu Otel Müdür Yardımcısı Murat Berat Doğan ise yağan karın sezonu uzatacağını belirtiyor.

Karı, kış turizminin can damarı olarak nitelendiren Erzurum Turizm il Müdürü Fikret Öztürk, kar yağışın turizmcilerin beklentilerinden de fazla olduğunu söyledi. Öztürk, "Biz bu kadar kar yağacağını tahmin etmiyorduk. Şu an Palandöken'de kar kalınlığı 100 santimetreye ulaştı. Kar yağışı hâlâ devam ediyor. Bu hem bizi hem de kayakseverleri mutlu etti." ifadeleririni kullandı.

Diğer taraftan Erzurum Meteroloji Bölge Müdürlüğü, çığ uyarısında bulundu. Meteroloji, "Eski kar üzerine ilave olan yeni kar miktarının, eğimli arazi yapısına sahip doğu bölgelerimizde çığ riskine uygun şartlar oluşturması sebebiyle, bölgede meydana gelebilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekmektedir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious