Kar yağışı çalışmaları zorlaştırıyor

Kar yağışı çalışmaları zorlaştırıyor.14033
  • Giriş : 26.03.2009 / 07:49:00
  • Güncelleme : 26.03.2009 / 07:58:10

Yetkililer, ekiplerin cep telefonu sinyali yoğunlaştığı sisne mezrasına kaydırıldığını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu da dahil içinde 6 kişinin bulunduğu helikopter, Yozgat'a gitmek üzereyken Kahramanmaraş'ta düştü. Helikopterin enkazına ve kazazedelere ulaşılamadı. Yoğun tipi ve kar yağışı dağlık alandaki çalışmaları zorlaştırıyor.

Aramalar Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi sınırları Çardak beldesinin güneyindeki dağlık kesimler ile Sisne mezrasının iki kilometre kuzeyindeki dağlık alanda yapılıyor.

Yetkililer, ekiplerin cep telefonu sinyali yoğunlaştığı için bu bölgeye kaydırıldığını kaydetti.

Havadan ve karadan yapılan çalışmalara çalışmalara 345 jandarma subay, astsubay ve erbaş, Kahramanmaraş Sivil
Savunma Birlik Müdürlüğü ekipleri, Adana Sivil Savunma Birlik Müdürlüğü'nden 27 personel, 8 araç ve 1 arama köpeği ile 897 geçici köy korucusu ve 60 AKUT personeliyle devam ediliyor.

Gece görüşlü helikopterler ve Casa tipi bir uçak da çalışmalar için bölgede ancak sis ve tipi nedeniyle çalışmalar daha çok karadan sürdürülüyor ancka yoğun sis nedeniyle çalışmalar güçlükle yürütülüyor.

Öte yandan, Kurucaova köyünde, Göksun, Elbistan ve Kahramanmaraş'tan gelen toplam 14 ambulans hazır bekletiliyor.

Sisne mezrası kuzeyindeki dağlık kesimdeki arama çalışmalarını Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, TBMM Başkanvekili ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı Albay Sezai Akgün ve Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek de izliyor.

Ekipler değişerek çalışmaları sürdürüyor

Havanın çok soğuk olması nedeniyle arama kurtarma çalışmasına katılan kipler değiştirilerek çalışmaların sürdürüleceği bildirildi.

Çalışmalara katılan ekipler, bölgede hava şartlarının çok kötü olduğunu sıcaklığın eksi 15 dereceye kadar düştüğünü kaydettiler.

Bölgede yoğun sis bulunduğu ve görüş mesafesinin 1 metreye kadar düştüğü bilgisi alındı.

Bu arada, Kahramanmaraş İl Özel İdaresi'nden getirilen paletli bir dozer, araçların bölgeye sevkini sağlamak amacıyla yol açma çalışmaları yürütüyor.

Bakan Atalay da bölgede

İçişleri Bakanı Beşir Atalay da bölgeye gitti. Atalay arama çalışmalarının başında olacak.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin enkazının bulunması için tüm imkanların seferber edildiğini belirterek, "Tekrar geçmiş olsun diyoruz, inşallah hayırlısıyla çabucak ulaşmaya çalışıyoruz" dedi.

Bakan Atalay, Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazına ulaşmak için başlatılan çalışmaları yerinden takip etmek üzere geldiği Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Vali Mehmet Niyazi Tanılır ve öteki yetkililerle İlçe Jandarma Komutanlığında toplantı yaptı.

Hem sivil savunma hem jandarma hem de emniyet kuvvetleri ile diğer sivil kurtarma ekiplerinin helikoptere ulaşmak için çalıştığını ifade eden Atalay, "Tekrar geçmiş olsun diyoruz, inşallah hayırlısıyla çabucak ulaşmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Bakan Atalay, dün akşam geç saatlere kadar 3 helikopterle arama yapıldığını belirterek, söz konusu helikopterlerin sis ve olumsuz hava koşulları nedeniyle ilerleyen saatlere kadar arama çalışmalarına devam edemediğini kaydetti.

2 helikopterin yeniden arama çalışmasına başladığını ifade eden Atalay, Genelkurmay Başkanlığından 4, Emniyetten ise 3 helikopterin havanın ışımasıyla birlikte bölgeye gelerek arama faaliyetlerine katılacağını bildirdi.

Bakan Atalay, "Gün aydınlanırken yoğun bir çalışma başlatacağız. Biz şimdi koordinatları yeni belirlenen bir alan var oraya gidiyoruz. Havadan, karadan, tüm imkanlarımızla çalışıyoruz. Şimdilik söyleyeceklerim bu" dedi.

Cep telefonu sinyali alındı

-Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin enkazının bulunması için yapılan çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü belirterek, "Aslında helikopterin düştüğünde sinyal veren elt isimli bir cihaz var. Bu helikopterde de bu cihaz var. Bu cihazdan sinyal alınması gerekiyor ama alınamıyor. Ancak sinyal kaptan ve yolcuların cep telefonlarından alınıyor. Sinyaller en yakın baz istasyonlarına göre GPS'e giriliyor ve koordinat belirleme çalışmaları yapılıyor. Aramalar belirlenen noktalarda yoğunlaştırıldı. Ama dediğim gibi tipi olması, ağır hava koşulları olması arama faaliyetlerinde önemli zorlukların yaşanmasına da neden oluyor" diye konuştu.

-BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu da, BBP Genel Merkezi'de düzenlediği basın toplantısında, helikopterin düştüğü bölgenin dağlık olduğunu, kar ve sis bulunduğunu belirterek, 30 kilometrelik bir alandaki arama çalışmalarının, 250'yi aşkın asker ve sivil tarafından sürdürüldüğünü bildirdi.

Devletin bütün imkanlarıyla gerekli çalışmayı yaptığını ifade eden Topçu, genel merkezde 6 kişilik kriz komisyonu oluşturduklarını ve gelen bilgileri kamuoyu ile paylaştıklarını söyledi.

Pilot aradı

Kazadan hemen sonra helikopter pilotunun, 112 Acil Yardım'ı aradığı, kazada yaralananlar bulunduğunu belirterek ambulans istediği, bunun üzerine Ankara'dan bölgeye helikopter gönderildiği belirtildi.

Emniyet yetkililerinden Yazıcıoğlu'nun kazada ayağının kırıldığına dair bir açıklama geldi.

Helikopterde kimler var?

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıoğlu
Pilot Kaya İstektepe
BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündal
BBP Sivas İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı
Belediye meclis Üyesi Murat Çetinkaya
İHA Sivas Bürosu İsmail Güneş

Bu arada, İlk gelen bilgilerde Yazıcıoğlu ve yanındakilerin kazadan yaralı olarak kurtulduğu ve hastanede tedavi altına alındıkları söylenmişti, ancak BBP yetkilileri ile resmi kurumlar bu haberleri daha sonra yalanladı.

Yazıcıoğlu, Kahramanmaraş'taki mitingten sonra Yozgat'a helikopterle hareket etmiş ve bu kaza meydana gelmişti.

HASTANELER BEKLEMEDE

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi Devlet Hastanesi yetkilileri, "Helikopter kazasında yaralanan BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu ve helikopterdeki diğer kişilere ulaşılıp ulaşılmadığı konusunda net bir bilgimiz yok. Ancak yaralıların hastanemize getirilmesi ihtimaline karşılık, bütün hazırlıkları yaptık ve teyakkuz halinde bekliyoruz" dediler.

Göksun Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Seçkin Akküçük, hastaneye getirilmesi planlanan 6 yaralı için gerekli tüm hazırlıkların yapıldığını, Kahramanmaraş'tan 6 doktorun Göksun Devlet Hastanesi'ne geldiğini söyledi.

Yaralıların Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevhernesibe Hastanesi'ne yönlendirileceği bildirildi. Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Levent Avşaroğlulları, kazada yaralananların hastanelerine getirileceği yönünde kendilerine bilgi verildiğini, hazırlıklarını yaptıklarını söyledi.

Doç. Dr. Avşaroğulları, hastanelerine getirilecek yaralı sayısının 6 olarak bildirildiğini, ancak bunun subjektif bir bilgi olduğunu kaydetti.

Öte yandan, gelişmeleri izlemek isteyen 500 civarında vatandaş, Göksun Devlet Hastanesi önünde toplandı. Hastane önünde demir parmaklıklarla güvenlik önlemi alan polis ekipleri, dışarıdan girişlere izin vermiyor.

Gül ve Erdoğan'dan açıklama: "Henüz ulaşılamadı"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kaza yerine henüz ulaşılmadığını açıklarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, "Henüz ulaşılamadı fakat 5 yaralı olduğu söyleniyor. Ben kendilerine Allah'tan şifalar diliyorum" dedi.

Erdoğan, Tokat'ta Cumhuriyet meydanında düzenlenen mitingde konuşmasını yarıda keserek BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu'nun helikopterinin Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde düştüğünü bildirdi.

Başbakan Erdoğan, "henüz olay yerine ulaşılamadığını fakat 5 yaralı bulunduğunun söylendiğini" belirterek, "Ben kendilerine Allah'tan şifalar diliyorum. Rabbim inşallah daha beterinden korusun. Daha farklı olumsuz bir haber inşallah oradan bize gelmez" dedi.

Olaydan hemen sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Muhsin Yazıcıoğlu'nun yakınlarını aradı. Yazıcıoğlu'nun yakınları ise olayla ilgili net bilgi alamadıkları şikayetini iletince Gül, bilgi akışının sağlanması için gerekli yerlere talimat verdi.Helikopter Medair'den kiralandı

Helikopterin Medair şirketinden kiralandığı kaydedildi. Alınan bilgiye göre, Ali Sabancı'nın sahibi olduğu Medair şirketinden kiralanan TC-HEK kuyruk tescilli Bell 206 L-4 tipi helikopter, 1999 yılında imal edildi.

Havada 2 saat 30 dakika süreyle kalabilen, 275 deniz mili menzilli, maksimum 127 deniz mili sürat yapabilen, 2 pilot ve 5 yolcu kapasiteli helikopterde, 1 adet Rolls Royce 250-C30p tipi motor bulunuyor.

İlk defa helikopter kiralamışlardı

Özel bir şirketten kiraladıkları helikopterle Kahramanmaraş'a gelen BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Çağlayancerit Meydanı'nda partililere seslenmiş ve Hazine'den yardım almadan siyaset yapan tek siyasi parti olduklarını, ilk defa helikopter kiralayarak miting yaptıklarını söylemişti.

Yazıcıoğlu, siyasi hayatı boyunca hiçbir yüz kızartıcı işinin olmadığını belirterek, "Temiz siyaset yapmalıyız. Türkiye'de iktidarlar değişir, ama vergi kaçıranlar hiç değişmiyor" dedi.

"Hazineden yardım almadan siyaset yapan tek partiyiz. İlk defa helikopter kiralayarak miting yapıyoruz" diyen Yazıcıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın birbirlerine hakaret ederek siyaset yaptıklarını, kendilerinin bunu kabul etmediklerini kaydetti.

Seçmenlere uyarılarda bulunarak sözlerini sürdüren Yazıcıoğlu, "Seçimlerde iddialıyız. 29 Marttaki seçimlerde Türkiye'nin her yerinde küçük, büyük, belediyeler kazancağız. Seçimde doğru olanı yapın. Sizi birbirinizin yüzüne bakamayacak duruma düşürecek iş yapmayın. Bizim dışımızdaki partilerin hepsine aynı mesafedeyiz. Demokratik Toplum Partisi PKK'yı terör örgütü olarak tanırsa ona da aynı mesafede oluruz."diye konuştu.

Yazıcıoğlu iki defa Trafik Kazası geçirmişti

Kahramanmaraş'tan Yozgat'a gittiği sırada helikopterin düşmesi sonucu yaralanan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, geçen yıl ve önceki yıl da Trafik Kazası geçirmişti.

7 Haziran 2008 yılında kara yoluyla İstanbul'dan Ankara'ya giden Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu otomobil 13 Mayıs 2007'de Bolu tünelinde kaza yapmıştı. Muhsin Yazıcıoğlu kazayı hafif sıyrıklarla atlatmıştı. Kazada, Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin bulunduğu otomobil hasar görmüştü.

Sivas'ın Suşehri ve Akıncılar ilçesinde 25 Ağustos 2007 tarihinde çeşitli faaliyetlere katılan Muhsin Yazıcıoğlu'nun içinde olduğu 06 BBP 01 plakalı makam otomobili, D-100 kara yolunun Akıncılar kavşağında traktörle çarpışmıştı.

Çarpışmanın etkisiyle Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu otomobilde maddi hasar meydana gelmişti. Muhsin Yazıcıoğlu kazanın ardından başka bir araçla Ankara'ya gitmişti.

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu'nun yönetimindeki 06 GY 001 plakalı otomobil, Ankara'dan Sivas'a giderken 13 Mayıs 2007 tarihinde, E-88 kara yolunun 22. kilometresinde yoldan çıkmıştı. Otomobilin şarampole inmesi nedeniyle Gülefer Yazıcıoğlu ile birlikte otomobilde bulunan baldızı Vesile Tekcan (43) ve yakını Nilgün Yılmazer (41), hafif yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*