Kar yağışı hayatı etkilerken, kayak merkezleri doldu

Kar yağışı hayatı etkilerken, kayak merkezleri doldu.8409
  • Giriş : 15.02.2008 / 11:37:00
  • Güncelleme : 15.02.2008 / 11:47:37

Türkiye'nin doğu ve iç kesimlerini etkisi altına alan kar yağışı, bazı illerde eğitime ara verilmesine neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Etkili olan kar yağışı nedeniyle Van'ın Bahçesaray ve Saray ilçelerinde okullarda eğitime ara verildi.

Alınan bilgiye göre, kar kalınlığının yüksek kesimlerde 2, merkezde ise 1.5 metreye ulaştığı Bahçesaray'da ilköğretim okulları ve liseler 2 gün tatil edildi. Saray da ise eğitime 1 gün ara verildi.

Öte yandan kar nedeniyle Van'da 142, Hakkari'de ise 28 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. Yetkililer, ekiplerin yol açma çalışmalarını aralıksız şekilde sürdürdüğünü kaydettiler.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDEKİ 5 İLDE, 91 KÖY YOLUNDA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR

Doğu Anadolu Bölgesi'nde 5 ilde 91 köyle ulaşım sağlanamıyor. Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 19 derece ile Kars'ta yaşandı. 

Alınan bilgiye göre, Iğdır'da 38, Bingöl'de 28, Tunceli'de 7, Erzurum ve Muş'ta 9'ar köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Kapalı yolların açılması için karla mücadele ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 19 derece ile Kars'ta yaşanırken, Ardahan'da 18, Erzurum'da 16, Erzincan'da 14, Ağrı'da 9 ve Iğdır'da 4 derece olarak kaydedildi.

Gün içinde en yüksek hava sıcaklıklarının ise Ardahan'da eksi 5, Kars'ta eksi 4, Erzurum ve Ağrı'da eksi 3, Erzincan'da 1, Iğdır'da ise 4 derece olması bekleniyor.

Bugün aralıklı kar yağışı görülecek bölgede, cumartesi ve pazar günü etkili yağışların beklendiği kaydedildi.

-RİZE-

Rize'de etkili olan kar yağışı nedeniyle il merkezinde 6, Çayeli'nde 5, Güneysu'da 6, İkizdere'de 3, Kalkandere'de 8 olmak üzere 28 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Köylere Hizmet Götürme Birliğine bağlı 14 ekip, 18 iş makinesiyle 444 kilometre kapalı köy yolunu açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bolu Dağı'nda kar ulaşımı aksattı

Bolu Dağı’nın TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu geçişlerinde aralıklarla etkili olan hafif kar yağışı Karayolları ekiplerini harekete geçirdi. Tuzlama çalışması sonucu ulaşım zincirsiz sağlanırken, görüş mesafesinin düşmesi ulaşımı yavaşlattı.

Bu sabah saatlerinden itibaren Bolu Dağı’nın TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu’nda aralıklarla etkili olan hafif kar yağışı karayolları ve trafik ekiplerini harekete geçirdi. Karayolları ekipleri kar yağışı ile birlikte güzergahlarda tuzlama çalışması yaptı. Tuzlama çalışması sonucu kar zeminde etkili olmazken, ulaşım zincirsiz sağlandı. Kar yağışı nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi üzerine ulaşım yavaşladı. Bolu Dağı’nın TEM Otoyolu geçişinde tünele giriş ve çıkışlarında sürücüler elektronik tabelalar aracılığıyla yavaş gitmeleri konusunda uyarıldı.

Kayak merkezlerinde kar bereketi

İstanbul'a en yakın kış sporları merkezi Kartepe'de kar kalınlığı 2 metreyi aştı. Kar kalınlıkları, Uludağ, Kartalkaya ve Bayraktepe'de 165, Hazarbaba ve Saklıkent'te 140, Ilgaz'da 130, Palandöken'de 90, Erciyes'te 85 santimetre ölçüldü.

KARTEPE

Kocaeli'nin kış sporları merkezi Kartepe'de kar kalınlığı 2 metreyi aştı. The Green Park Resort Kartepe'nin doluluk oranının yüzde 80 olduğu bildirildi.
İstanbul'a en yakın kış sporları merkezi Kartepe'de uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen 14 kayak pistinin 3'ünde telesiyej, birinde teleski bulunuyor. Tamamı hazır olan, dereceleri zor, orta ve kolay arasında değişen pistlerin 4'ü açık bulunuyor.

KARTALKAYA

Bolu Kartalkaya'da, sabah başlayan kar yağışı dolayısıyla kar kalınlığı 1 metre 65 santimetreye ulaştı. Kayak merkezinde bulunan oteller yüzde 95 oranında doldu.

Grand Kartal Otelin Genel Müdürü Halit Ergül, kar yağışının başlamasına sevindiklerini kaydederek, “Kayak merkezimizdeki kar kalınlığı istediğimiz seviyede bulunuyordu. Yağışla birlikte kar kalınlığı 1 metre 65 santimetreye ulaştı. Bolu'da kar yağışının 3 gün süreceği bildirildi. Yağış böyle devam ederse kar kalınlığı 2 metreyi geçer” dedi.

ULUDAĞ

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ, son bir haftadır en karlı günlerini yaşıyor. 

Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden alınan bilgiye göre, “Beyaz cennet”te bir hafta önce 150 santimetre olan, 9 Şubatta başlayan etkili yağışla 167 santimetreye çıkan kar kalınlığı, bu sabah 165 santimetre olarak ölçüldü.

Yetkililer, hava sıcaklığının gece eksi 12, gündüz eksi 7 olduğu bölgede yağışın yerini güneşli bir havaya bıraktığını kaydetti. Bugün ve yarın açık havanın hakim olacağı Uludağ'da kar yağışının 16-17 Şubatta yeniden etkili olmasının beklendiği, yağışla birlikte sıcaklıkta da düşüş olacağı bildirildi.

Bu arada, yarı yıl tatilinde yüzde 100 doluluk oranına ulaşan Uludağ'daki oteller, tatilin bitmesiyle boşalırken, pistlerdeki yoğunluk da yerini sakinliğe bıraktı.

Özellikle yabancı turistlere ve çeşitli bilimsel toplantılara ev sahipliği yapan işletmeciler, hafta sonu rezervasyonlarının yoğun olduğunu söylediler.

PALANDÖKEN

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi'ne gelen yerli ve yabancı turistler kar kalınlığının 90 santimetreyi bulduğu pistlerde kayak yapmanın keyfini yaşıyorlar.
Palandöken'deki Dedeman Hotel Genel Müdürü Mehmet Varol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otellerindeki doluluk oranının yüzde 75 olduğunu söyledi.

Oteldeki 300 turistin 215'inin yabancı olduğunu belirten Varol, “Yabancı turistlerimiz genelde Rusya ve Ukrayna'dan geliyor. 2011 Dünya Üniversiteler Arası Kış Oyunları'nın Palandöken'in tanıtımında büyük etkisi olmuştur. Yabancı turist sayısı geçen yıla göre arttı. Palandöken gelecekte dünyanın önde gelen kış turizmi merkezlerinden olacaktır” diye konuştu.

Palan ve Polat Renaissance otellerinin doluluk oranının yüzde 65 olduğu bildirildi.

BAYRAKTEPE

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Bayraktepe Kayak Merkezi'nde, son yağışlarla birlikte pistlerdeki kar kalınlığı 165 santimetreye ulaştı.
Yerli ve yabancı turistler, sarı çamların arasındaki pistlerde kayak yapıyorlar.

Toprak Hotel Genel Müdürü Almila Özgür, otellerindeki doluluk oranının
yüzde 75 olduğunu belirterek “Ukrayna ve Rusya'dan turist kafileleri
gelmeye başladı. Sarıkamış'a her geçen gün özellikle yabancı turistlerin ilgi göstermesi sevindiricidir” dedi.
Çamkar Otel'in doluluk oranının yüzde 72, Kardelen Otel'in ise yüzde 65 olduğu kaydedildi.

ERCİYES

Erciyes Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı son yağışla 85 santimetreye ulaştı.
Merkezde, teleski, telesiyej ve diğer mekanik tesislerin çalıştığı, Kayseri-Erciyes ve Erciyes-Develi kara yolunun ulaşıma açık olduğu bildirildi.
Erciyes Kayak Merkezi özellikle hafta sonları kayakseverlerin büyük ilgisini çekiyor. Yöredeki otel ve diğer sosyal tesislerde toplam 900 yatak kapasitesi bulunuyor.

ILGAZ

Ilgaz Dağı Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 130 santimetre ölçüldü.
Pistlerin kullanıma açık olduğu merkezde bulunan otellerin doluluk oranının hafta içi yüzde 25, hafta sonu yüzde 100'e ulaştığı bildirildi.

HAZARBABA

Elazığ'ın Sivrice ilçesindeki Hazarbaba Kayak Merkezi'nde, kar kalınlığı 1,4 metre ölçüldü.
Bölgede sabaha karşı başlayan kar yağışı aralıksız sürüyor. Kayak merkezine ulaşımın sağlandığı yolun yağış nedeniyle kapalı olduğu bildirildi. Yolun, yağışın durmasının ardından açılacağı belirtildi.
Yöreye ulaşım için alternatif olarak “Orman Yolu”nun hizmete girdiği kaydedildi.

SAKLIKENT

Antalya'daki Saklıkent Kayak Merkezi'nde son yağışlarla birlikte kar kalınlığı 140 santimetreye ulaştı.
Saklıkent Kooperatifi Müdürü Sabahattin Topal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya'ya 45 kilometre uzaklıktaki kayak merkezinde bin 400 metre uzunluğunda telesiyej ile 700 ve 800 metre uzunluklarında 2 teleski bulunduğunu, bölgedeki turistik tesislerin kayakçıları ağırladığını anlattı.
Bölgeye ulaşan yollarda da sorun olmadığını belirten Topal, Saklıkent Kooperatifi ve İl Özel İdaresi araçlarının çalışmasıyla kayak merkezine ulaşımda sorun yaşanmadığını kaydetti.

DAVRAZ

Isparta yakınlarındaki Davraz Kayak Merkezi'nde, konaklama tesislerinin bulunduğu bölgedeki aşağı pistte kar seviyesinin henüz kayak için yeterli olmadığı, zirveye yakın bölümdeki pistlerde ise kar kalınlığının 60 santimetre civarında olduğu ve kayak yapılabildiği bildirildi.
Isparta merkezine 26 kilometre uzaklıktaki kayak merkezinde, 336 yatak kapasiteli 4 yıldızlı bir otel ile 17 odalı bir pansiyon hizmet veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious