Kar yolları kapadı, otobüsler yolda kaldı

Kar yolları kapadı, otobüsler yolda kaldı.11188
  • Giriş : 30.01.2008 / 10:21:00

Yurt genelinde etkili olan kar yağışı nedeniyle yollar ulaşıma kapandı. Bingöl-Erzurum yolunda mahsur kalan otobüs 33 saatte kurtarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BİNGÖL-ERZURUM YOLUNDA MAHSUR KALDILAR

Bingöl-Erzurum karayolunda mahsur kalan yolcu otobüsü 30 saattir kurtarılmayı bekliyor. Personelle birlikte toplam 37 yolcusu bulunan otobüste 3 yolcunun durumunun ağırlaştığı öğrenildi.

Otobüs sürücüsü Reşat Zincirli'den edindiği bilgiye göre, Silopi'den gelip Trabzon'a gitmekte olan 12 AH 932 plakalı yolcu otobüsü, Bingöl'ün Karlıova ve Erzurum'un Çat ilçeleri arasındaki Kirişli mevkisinde kara saplanarak mahsur kaldı.

Sürücü Zincirli, kara saplandıktan sonra mahsur kaldıklarını belirterek, cep telefonuyla otobüs firması ve kriz merkezine ulaşarak durumlarını bildirdiklerini kaydetti.

Yaklaşık 30 saattir kurtarılmayı beklediklerini anlatan Zincirli, ''Otobüste 3 çocuk, 9'u bayan 33 yolcu ve 4 personelle birlikte toplam 37 kişiyiz. Otobüsün mazotu dondu. Yolcularımızdan 3'ünün sağlık durumu ise ağırlaştı'' dedi.

Erzurum Kriz Merkezi yetkilileri ise, aynı güzergahta bir başka yolcu otobüsünün daha olduğu bilgisinin kendilerine ulaştığını belirterek, kurtarma ekiplerinin aralıksız çalıştığını bildirdiler.

Güzergahta kar ve tipi yüzünden çalışmaların güçlükle yapıldığına dikkat çeken yetkililer, kurtarma ekiplerinin olay yerine 2 kilometre mesafeleri kaldığını söylediler.

MAHSUR KALAN YOLCULARA 33 SAAT SONRA ULAŞILDI

Bingöl-Erzurum karayolunda mahsur kalan otobüsteki yolcular Çat ilçesine getirildi.

Silopi'den hareket edip Trabzon'a gitmekte olan Bingöl'ün Karlıova ve Erzurum'un Çat ilçeleri arasındaki Kirişli mevkisinde kara saplanarak mahsur kalan 12 AH 932 plakalı yolcu otobüsüne 33 saat sonra ulaşılabildi.

Erzurum karayolları ve özel idare ekiplerinin aralıksız çalışmaları sonucu kurtarılan 33 yolcu ve 4 personel, daha sonra Çat'a getirilerek burada sağlık kontrolü yapıldı ve gıda desteği sağlandı.

Otobüsün yol durumuna göre hareket ettirileceği bildirildi.

OTOBÜS 44 YOLCUSUYLA MAHSUR KALDI

Bayburt'tan aldığı 44 yolcuyu İstanbul'a götürmek üzere yola çıkan otobüs, Kelkit-Erzincan arasındaki Pöske Dağı mevkisinde yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kaldı.

AS Bayburt şirketine ait Seracettin Taşcıoğlu yönetimindeki 34 DF 7469 plakalı yolcu otobüsü, Bayburt'tan aldığı 44 yolcuyu İstanbul'a götürmek üzere akşam saatlerinde yola çıktı.

Gümüşhane'nin Kelkit ilçesi ile Erzincan arasındaki Pöske Dağı mevkisine gelen otobüs, yoğun kar yağışı nedeniyle daha fazla ilerleyemeyerek, yolda kaldı.

Otobüste yolcuların yanı sıra 4 de personelin bulunduğu ve sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Karayolları 164. Şube Şefliği yetkilileri, mahsur kalan yolcuları kurtarmak için Erzincan'dan bölgeye bir greyder ve iki kar süpürme aracı gönderildiğini ancak tipi nedeniyle henüz otobüse ulaşılamadığını söyledi.

44 YOLCUSUYLA MAHSUR KALAN OTOBÜS KURTARILDI

Bayburt'tan İstanbul'a gitmek üzere ayrılan ancak Kelkit-Erzincan arasındaki Pöske Dağı mevkisinde yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kalan otobüsteki 44 yolcu ile 4 personel, kurtarılarak Karayolları'na ait bakımevine götürüldü.

Karayolları 164. Şube Şefliği yetkililerinden alınan bilgiye göre, bölgedeki Türk Telekom'a ait radar istasyonlarına personel sevkiyatı yapmakta kullanılan paletli araçla otobüse ulaşan Karayolları görevlileri, 44 yolcu ile 4 personeli, bu araç yardımıyla birkaç seferde otobüsün mahsur kaldığı yere yaklaşık 600 metre uzaklıktaki Karayolları'na ait bakımevine götürdüler.

Yolcu ve personelin herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığını ifade eden yetkililer, sürmekte olan kuvvetli rüzgar ile tipinin dinmesiyle birlikte yapılacak çalışmalarla, yolcuların, mahsur kalan otobüs veya başka bir araçla bölgeden ayrılacaklarını belirttiler.

Yetkililer, olumsuz hava şartlarının ekipmanlarını etkilemesi nedeniyle yol açma çalışması yapamadıklarını da ifade ettiler.

Dün akşam saatlerinde As Bayburt şirketine ait Seracettin Taşcıoğlu yönetimindeki 34 DF 7469 plakalı yolcu otobüsü, 4 personeliyle birlikte Bayburt'tan aldığı 44 yolcuyu İstanbul'a götürmek üzere hareket ettikten bir süre sonra, Gümüşhane'nin Kelkit ilçesi ile Erzincan arasındaki Pöske Dağı mevkisinde, yoğun kar yağışı nedeniyle yolda kalmıştı. Otobüse güçlükle ulaşabilen Karayolları ekibi, yakıtı bitmekte olan otobüse mazot ikmali yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious