Kara harekatı bitirildi, askerler yurda dönüyor

Kara harekatı bitirildi, askerler yurda dönüyor.14493
  • Giriş : 29.02.2008 / 12:28:00
  • Güncelleme : 29.02.2008 / 14:24:48

Kara harekatının dün akşam itibariyle sona erdiği, askerlerin dönmeye başladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TSK’nın geçen hafta perşembe gecesi başlattığı kara harekatının dün akşam itibariyle sona erdiği, askerlerin dönmeye başladığı bildirildi.

ABD Başkanı George Bush ve ABD Milli Savunma Bakanı Robert Gates’in dünkü “Harekat bir an önce bitirilsin” talebine karşı, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt ilginç bir yanıt vermiş; “Kısa süre izafi bir kavram; bir gün de olabilir, bir sene de” demişti. Genelkurmay Başkanlığı bugün resmi bir açıklama yapmadı ama; NTV’nin operasyon bölgesi ve sınırdaki muhabirlerinin verdiği bilgiye göre; kara harekatı dün akşam itibariyle bitirildi, askerler çekilmeye başladı.


NTV muhabirleri, operasyon bölgesinden Türkiye’de içinde askerlerin bulunduğu araçlar geldiğini, Türkiye’den operasyon bölgesine de içi boş araçlar geçtiğini anlattılar.

Harekat süresince 24 asker, 3 korucu şehit oldu. Genelkurmay Başkanlığı’nın verdiği bilgiye göre; 7 günde öldürülen PKK’lı sayısı da 237.

Kuzey Irak’ta Peşmerge Sözcüsü de, Zap bölgesinde harekatın tamamen bittiğini, Türk birliklerinin Kuzey Irak’tan çekilmeye başladığını açıkladı. ABD’nin Irak’taki yetkilisi de, “az sayıda birliğin çekildiğini” bildirdi.

Son günlerde harekatın biteceğine dair işaretler vardı. Ancak, sınırötesine girmek kadar çekilmenin de zor olduğu, askerlerin güvenliğini sağlamak için çekilmenin birkaç güne yayılacağı belirtiliyor.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious