Kara kış esareti, 735 köy yolu kapalı

Kara kış esareti, 735 köy yolu kapalı.13194
  • Giriş : 24.12.2008 / 15:53:00

Yurtta etkili olan soğuk hava ve kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Kar yağışı ve tipi nedeniyle 735 köy yolu ulaşıma kapandı. İstanbul kara hazır. İşte il il son durum:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 3 BİN 557 PERSONEL VE 1058 ARAÇLA KENT GENELİNDE OLUMSUZ HAVA KOŞULLARINA KARŞI MÜCADELE EDECEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentteki olumsuz hava koşullarına karşı 3 bin 557 personel ve 1058 araçla mücadele edecek.

İBB'den yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş başkanlığında Genel Sekreter Mesut Pektaş'ın koordinasyonunda ilgili birim müdürlerinin katılımıyla kışa hazırlık çalışmalarına yönelik Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) toplantı yapıldığı ve kentteki olumsuz hava koşullarıyla mücadeleye yönelik birtakım önlemlerin alındığı belirtildi.

Buna göre, belediye araçlarında kar lastiğinin kullanılacağı, İETT bünyesinde kar lastiği takması gereken tüm otobüslerin kar lastiğiyle sefere çıkacağı kaydedilen açıklamada, daha rahat ve güvenli trafik akışı için vatandaşların da kar lastiği kullanması gerektiği ifade edildi.

Bütün çalışmaların AKOM tarafından koordine edileceği, yağış şiddetine göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden gerek personel, gerekse araç takviyesinin alınacağı belirtilen açıklamada, gerekli durumlarda belediyeye hizmet veren müteahhit firmalardan da personel ve araç takviyesi yapılacağı aktarıldı.

Köprüler, üst geçitler, alt geçitler, otobüs durakları, vapur iskeleleri, meydan, hastane ve okul önlerinde ekipler tarafından kar küremesi yapılacağı ifade edilen açıklamada, Taksim, Sultanahmet, Mecidiyeköy, Beşiktaş, Beyazıt, Eminönü, Bakırköy, Eyüp, Kavacık, Bağlarbaşı, Dudulu, Kadıköy ve Üsküdar meydanlarının Park Bahçeler ve Atık Yönetim Müdürlüğü ekiplerine zimmetlendiği, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekiplerinin kar küreyen, süpüren, kurutan ve tuz serpen ''Kar Kaplanı'' aracını kullanacağı, 6 aracın çevre yollarında görev yapacağı kaydedildi.

Geçen yıl hizmete alınan ''Kar Kaplanı'' araçlarının 80 kilometre hızla gidebildiği, tek seferde 40 kilometrelik alanda tuzlama yapabildiği, ''yengeç yürüyüşü'' yapabilen aracın bıçağının iki kademeli olarak kar kürediği, bıçak kapalı iken 4,5 metre, açıkken 5,2 metre genişliğinde küreme yaptığı ifade edildi. Açıklamada, 6 ''Kar Kaplanı'' aracının ilk etapta Avrupa Yakası'nda Boğaz Köprüsü gişeler, Haliç, O3 Otoyolu, Mahmutbey, İstoç, Vatan Caddesi, Hadımköy, Büyükçekmece S Virajı ve Mimarsinan Kavşağı ile Anadolu Yakası'nda Boğaz Köprüsü gişeler, Fenerbahçe Stadı, Harem, Kartal, Kartal–Gebze arasında görev yapacağı vurgulandı.

-''TRAKTÖR EKİPLERİ''-

Vatandaşların kötü hava koşullarından en az düzeyde etkilenmesi için yapılan planlamalarda, İstanbul'un 9 bölgeye ayrıldığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü sorumluluk alanına giren 4 bin 613 kilometre yolda 3 bin 557 personelin 1058 araç ve iş makinesiyle çalışacağı kaydedildi.

Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü depolarında 160 bin ton tuz, 1640 ton buzlanmayı önleyici solüsyon bulunduğu, araçların, kentin tüm ana arterlerinde nasıl çalışacaklarının planlandığı, araçların kar yağışından önce bölgelerdeki bekleme yerlerini alacağı belirtildi.

Belirlenen güzergahlarda kar küreme ve yol açma çalışmalarının AKOM'dan araç takip sistemi ile izleneceği, gerekli durumlarda araçlar başka bölgelere yönlendirileceği, karla mücadelenin ana arterler, E–5 ve bağlantıları, TEM ve bağlantıları ile meydanlarda çalışacağı vurgulandı.

Ara arterlerde ilçe belediyelerinin kendi ekipleriyle yol açma çalışmaları yapacağı ve ana arterlere bağlantı noktalarında ekip bulunduracakları, köy yollarının ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan ''Traktör ekiplerince'' açık tutulacağı ifade edildi.

Kentin çeşitli noktalarında kazalara, TIR devrilmelerine ve benzeri olaylara karşı çeşitli ağırlıkları kaldırabilecek 75 adet vincin hazır bekletileceği, İtfaiye Daire Başkanlığı'nın 70 istasyonda, 4 bin 640 personel, 521 arama, kurtarma, müdahale aracı, 44 kar küreme aparatlı acil müdahale itfaiye aracı, 425 dalgıç pompa ve motopomp, 29 ambulans, 80 doktor ve 100 sağlık personeliyle çalışmalara katılacağı aktarıldı.

-METEOROLOJİ GÖZLEM SENSÖRLERİ-

İBB tarafından bu yıl ilk defa ''Otomatik Yol Meteoroloji Gözlem Sensörleri''nin kurularak işletmeye alınacağı, kentin en kritik yollarında 25 noktaya kurulan istasyonlardan alınacak bilgiler doğrultusunda ekiplerin yönlendirileceği bildirildi.

Açıklamada, elektronik olarak hava ölçümü yapan sensörlerin uydu aracılığıyla verilerini AKOM'a ileteceği, yapılacak değerlendirmeyle yolların anında durumunun belirleneceği, ekiplerin sensörlarden gelen bilgiler doğrultusunda bölgeye yönlendirileceği belirtildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

''Söz konusu sistem sayesinde, buzlanmanın nerelerde ve ne zaman başlayacağını önceden belirlenecek, yollara atılan kimyasalların doğru zamanda ve yeterli miktarda kullanılması, yağmur, kar, don, buzlanma, şiddetli rüzgar ve sisli havalar önceden belirlenecek, can ve mal kaybını minimuma indirmek için erken ve doğru müdahale ile trafik güvenliği sağlanacak. Sistem sayesinde rüzgar hızı, rüzgar yönü, hava sıcaklığı, bağıl nem, hali hazır hava, yağış tipi yoğunluğu ve görüş mesafesi, yol yüzeyi sıcaklığı, yol yüzeyi üzerindeki sıvı tabakasının kalınlığı, yol yüzeyi üzerindeki buzlanma önleyici kimyasal miktarı, yol yüzeyi üzerindeki sıvı tabakasının donma sıcaklığı, yol yüzeyi durumu, yollar üzerindeki buzun varlığı, oluşma tehlikesi ve tahmini donma süresi ölçümleri yapılacak.''

METEOROLOJİ İÇ VE DOĞU BÖLGELERDE ''KUVVETLİ BUZLANMA VE DON'' UYARISINDA BULUNDU

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, iç ve doğu bölgelerde ''kuvvetli buzlanma ve don'' uyarısında bulundu.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, halen iç ve doğu bölgelerde görülen kar yağışının, yarın doğu kesimlerde etkili olduktan sonra yurdu terk edeceği tahmin ediliyor. Ancak soğuk havanın hafta sonuna kadar tüm yurtta etkisini sürdürerek, özellikle ''gece ayazlarına'' neden olmasının beklendiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

''Trakya (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ) , Marmara'nın güneydoğusu (Bilecik, Bursa ve Balıkesir), İç Ege (Kütahya, Uşak, Afyon, Denizli ile Muğla'nın iç kesimleri), Akdeniz'in iç kesimleri (Isparta, Burdur ve Kahramanmaraş), İç Anadolu (Ankara, Sivas, Yozgat, Aksaray, Nevşehir, Kayseri ve Çankırı başta olmak üzere bölge geneli), Doğu Anadolu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Bitlis, Muş, Van ve Hakkari başta olmak üzere bölge geneli), Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu (Diyarbakır, Batman, Siirt ve Mardin) ile Karadeniz'in iç kesimlerinde (Bolu, Düzce, Kastamonu, Çorum, Amasya, Tokat, Gümüşhane ve Bayburt) 'kuvvetli', Ege kıyılarında (İzmir, Manisa, Aydın) 'hafif' şiddette buzlanma ve don olayı bekleniyor.''

Açıklamada, soğuk hava ile birlikte iç ve doğu bölgelerde kuvvetli, Ege kıyılarında hafif şiddette görülecek buzlanma ve don olayının neden olabileceği, olumsuz şartlara karşı başta sürücüler olmak üzere, ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerektiği kaydedildi.

DOĞUDA KÖY YOLLARI KAPANDI

Bölgede kar kalınlıkları Ağrı'da 29, Kars'ta 10, Erzurum'da 6, Ardahan'da 2 santimetreye ulaştı.

Kar yağışı ve zaman zaman ortaya çıkan tipi nedeniyle Erzurum'da 240, Bingöl'de 107, Muş'ta 45 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdaresi ekiplerinin köy yollarının ulaşıma açılmasına yönelik çalışmaları devam ediyor.

Bölgede kar yağışının 2 gün daha sürebileceği, hava sıcaklığında karın etkisini kaybetmesinin ardından hissedilir derecede düşüş beklendiği bildirildi.

Meteoroloji yetkilileri, 26 Aralıkta etkisini kaybedeceği tahmin edilen kar yağışı sonrası kara yollarında soğuk hava nedeniyle buzlanma meydana gelebileceğini belirterek, yetkilileri ve sürücüleri uyardı.

Bölgede gece en düşük hava sıcaklıkları Erzurum'da eksi 5, Erzincan'da 1, Kars'ta eksi 9, Ağrı'da eksi 3, Iğdır'da eksi 2 ve Ardahan'da da eksi 7 derece olarak ölçüldü. Günün beklenen en yüksek hava sıcaklıklarının ise Erzurum'da 2, Erzincan'da 4, Kars'ta 2, Ağrı'da 2, Iğdır'da 5 ve Ardahan'da sıfırın altında 2 derece olması bekleniyor.

Bolu'da, etkili kar yağışı nedeniyle merkezde 4, Gerede'de 5, Seben ilçesinde 4 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdaresine ait 6 greyderle yol açma çalışmaları sürdürülüyor.

Karaman'da sabah başlayan kar yağışı nedeniyle işlerine ve okullarına zamanında ulaşmaya çalışan vatandaşlar zor anlar yaşadı.

Yetkililer, kapalı köy yolu bulunmadığını, kapanma riski bulunan Karaman-Mersin kara yolunun Sertavul Geçidi'nde çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü söyledi.

Kentte kar yağışının etkisini sürdüreceği bildiren yetkililer, sürücülere yanlarında zincir, çekme halatı ve takoz bulundurmaları uyarısında bulundu.

KONYA

Konya İl Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, Ahırlı, Beyşehir, Ereğli, Hadim ve Seydişehir ilçelerindeki kapalı toplam 97 kilometre uzunluğunda 12 köy yolunun bulunduğu bildirildi. Kapalı yolların açılması için İl Özel İdaresine bağlı 5 karla mücadele ekibinin, 5 greyder, bir bıçaklı kar aracı, bir adet dozer, bir adet akaryakıt kamyonu ile mücadele ettiği ifade edildi.

VAN'DA 80, BİTLİS'TE 78, AĞRI'DA 150, HAKKARİ'DE İSE 11 KÖYLE ULAŞIM SAĞLANAMIYOR

Van, Bitlis, Hakkari ve Ağrı'da etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 319 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Van'da dört gün önce etkisini gösteren kar yağışının ardından kapanan köy yollarının büyük bölümü, İl Özel İdaresine bağlı karla mücadele ekiplerinin aralıksız devam eden çalışmasıyla ulaşıma açıldı.

İl Özel İdaresi yetkilileri, devam eden yol açma çalışmaları neticesinde 168 köy yolundan 88'inin ulaşıma açıldığını belirterek, kapalı 80 köy yolunda da çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

-BİTLİS-

Bitlis İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Çetin Taşdemir, etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle il merkezi ve ilçelere bağlı 78 köy yolunun ulaşıma kapandığını söyledi.

Kar yağışının etkisini azalttığı bölgelerde yol açma çalışması başlatıldığını vurgulayan Taşdemir, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için yoğun bir çalışma içinde olduklarını dile getirdi.

Meteoroloji İl Müdürü Mehmet Elkatmış da kar kalınlığının kent merkezinde 34 santimetreye ulaştığına değinerek, havanın hafta sonuna kadar yağışlı olacağını kaydetti.

-HAKKARİ-

Kar yağışının etkisini kaybettiği Hakkari'de, yol açma çalışmaları devam ediyor.

Karla mücadele ekiplerinin dünden itibaren sürdürdüğü çalışmalar kapsamında, kapalı 122 köy yolundan 111'i ulaşıma açıldı. Kar yağışının halen devam ettiği bazı bölgelerde karla mücadele çalışması yapamayan ekipler, kapalı 11 köy yolunun da kısa sürede ulaşıma açılacağını bildirdi.

İl Özel İdaresi yetkilileri, köy yoLlarının yanı sıra yüksek kesimlerde bulunan ve zorlu doğa koşulları nedeniyle çalışma yapılamayan 36 mezrayla da ulaşım sağlanamadığını belirtti.

-AĞRI-

Ağrı'da son günlerde yaşanan kar yağışı nedeniyle hava sıcaklığında hissedilir bir yükselme olurken, gece eksi 20 dereceye kadar düşen sıcaklık özellikle ulaşımda aksaklıklara neden oluyor.

Kar kalınlığının kent merkezinde 29 santimetre olarak ölçüldüğü Ağrı'da, soğuk havanın etkisiyle Murat Nehri buzla kaplandı.

İl Özel İdaresi yetkilileri, il ve ilçelerde 150 köy yolunun ulaşıma kapandığını, kapanan köy yollarının açılması için yoğun bir çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Bu arada Ağrı Valiliği çatı, ağaç ve antenlerde oluşan buz sarkıtlarına karşı vatandaşlara uyarıda bulundu.

-BURSA-

Bursa Valisi Şahabettin Harput, sabahın erken saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışına karşı, gerekli önlemlerin alındığını bildirdi.

Harput, herkesin beklediği ve özlediği kar yağışının sabaha karşı başladığını belirterek, özellikle dağ ilçeleri Keles, Büyükorhan, Orhaneli ve Harmancık başta olmak üzere il genelinde devam eden yağışın, herhangi bir olumsuzluğa neden olmaması için tüm birimlerin çalıştığını kaydetti.

Yağışın bir süre daha devam etmesinin beklendiğini ifade eden Harput, ''Bu sabah itibariyle gerek Karayolları Bölge Müdürlüğümüzün, gerek İl Özel İdaresi'nin tüm ekipleri, muhtemel kapanmaların önüne geçmek için tedbirlerini almış olarak beklemektedir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*