Kara kış esir almaya devam edecek

Kara kış esir almaya devam edecek.15151
  • Giriş : 28.12.2008 / 11:33:00

Doğu Anadolu Bölgesi'nde soğuk hava ve tipi günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Meteoroloji bugünden itibaren bölgenin yeni bir yağışlı hava kütlesinin etkisi altına gireceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kent merkezlerinde kar kalınlıkları Ağrı'da 45, Kars ve Muş'ta 15, Ardahan'da 11 ve Erzurum'da 8, Palandöken Kayak Merkezi'nde ise 24 santimetre olarak ölçüldü.

Kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum'da 44, Bingöl'de 52, Muş'ta 10 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Öte yandan, bölgede gece yaşanan en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 28, Ardahan'da 27, Kars'ta 24, Ağrı'da 23, Muş'ta 19, Erzincan 10 ve Iğdır'da ise 9 derece olarak ölçüldü.

Bu arada, aşırı soğuk hava nedeniyle bölgedeki birçok ilde, evlerin su şebekesi dondu.

-MUŞ'TA ENERJİ NAKİT HATLARI KOPTU-

Muş'ta kar yağışı ve şiddetli rüzgar nedeniyle özellikle kırsaldaki enerji nakil hatları zarar gördü.

TEDAŞ Muş Müessese Müdürü Mahmut Anaç, enerji nakil hatlarındaki tahribat nedeniyle Muş merkez ile Bulanık ve Malazgirt ilçelerine bağlı 50 köye bir gün süreyle elektrik verilemediğini söyledi.

Yapılan çalışmaların ardından arızaların giderilerek, hasar gören hatların onarıldığını ifade eden Anaç, ''Şu an için herhangi bir sorun yok. Köylere yeniden elektrik verilmeye başlandı. Ancak maddi zararımız yaklaşık 35 bin YTL'dir'' dedi.

-KAR YAĞIŞI BUGÜN YENİDEN BAŞLAYACAK-

Meteoroloji yetkilileri, bugünden itibaren bölgenin yeni bir yağışlı hava kütlesinin etkisi altına gireceğini ve yağışların 31 Aralıka kadar devam edeceğini ifade etti.

Gece hava sıcaklıklarının 5-6 derece artacağını kaydeden yetkililer, yola çıkacak olan sürücüleri kar ve buzlanmaya karşı uyardı.

-VAN-

Van'da üç gün önce etkili olan kar yağışının ardından ulaşıma kapanan köy yollarında çalışma başlatan İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

İl Özel İdaresi yetkilileri, kar yağışının etkisini yitirdiği bölgelerde yol açma çalışmalarının devam ettiğini belirterek, kar yağışı ve fırtınanın halen etkili olduğu yüksek kesimlerdeki 25 köyle ulaşımın sağlanamadığını kaydetti.

-BİTLİS-

Bitlis İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, il merkezi ve ilçelere bağlı 30 köy yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi.

Kapanan köy yollarında karla mücadele çalışmalarının sürdürüldüğünü vurgulayan yetkililer, kar kalınlığının kent merkezinde 60 santimetre, yüksek kesimlerde ise 75 santimetreyi geçtiğini ifade etti.

-AĞRI-

Kar yağışının yerini soğuk havaya bıraktığı Ağrı'da, hava sıcaklığı eksi 23 dereceye kadar düştü.

Yüksek kesimlerdeki 20 yerleşim birimiyle ulaşımın sağlanamadığını bildiren İl Özel İdaresi yetkilileri, kar yağışının durmasıyla kapalı köy yollarında çalışma başlatacaklarını açıkladı.

-HAKKARİ-

Kar yağışının yerini soğuk havaya bıraktığı Hakkari'de, en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 11 derece ölçüldü.

Önceki gün etkili olan kar yağışının ardından kapalı köy yollarında çalışma başlatan İl Özel İdaresi ekipleri, ulaşıma kapanan 6 köy ile 20 mezra yolunu ulaşıma açmak için çalışmalarına devam ediyor.

Yüksek kesimlerde bulunan köy yollarında çalışmaların güçlükle devam ettiğini belirten yetkililer, açılan yolların tipinin etkisiyle tekrar ulaşıma kapandığını bildirdi.

-SİVAS-

Sivas'ta kar yağışı nedeniyle dün akşam saatlerinde ulaşıma kapanan 607 köy yolunun açılması için Özel İdare Müdürlüğü ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle 50 köye elektrik verilemediğini belirten yetkililer, 27 yerleşim birimiyle de haberleşmenin sağlanamadığını kaydetti.

Kenti çevre illere bağlayan ana güzergahların ulaşıma açık olduğunu ifade eden yetkililer, sadece Divriği-Arapkir yolunun stabilize olan 14 kilometrelik kısmının ulaşıma kapalı olduğunu bildirdi.

Karayolları ekiplerinin yolların ulaşıma açık kalması için yoğun bir şekilde çalıştığını kaydeden yetkililer, trafik ekiplerinin de trafik akışını sağlamak için zincir kontrolü ve benzeri uygulamalar yaptığını ifade etti.

-TRAKYA-

Trakya'da hava sıcaklıklarının düşmesi yaşamı olumsuz etkiliyor.

Hava sıcaklığındaki düşüş nedeniyle Edirne'de bir süre önce açılışı yapılan Barış Göleti ile kentin değişik yerlerindeki süs havuzları dondu.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Edirne'de gece hava sıcaklığı sıfırın altında 4-5 dereceye kadar düştü. Sabah saatlerinde kent merkezindeki hava sıcaklığının sıfırın altında 1-2 derece olarak ölçüldüğünü kaydeden yetkililer, bu gece hava sıcaklığının sıfırın altında 4 derece olmasının beklendiğini bildirdi.

Kırklareli'nde dün gece -5 olan hava sıcaklığı sabah saatlerinde 0 derece olarak ölçüldü. Hava sıcaklığının gün içerisinde 2 dereceye kadar yükseleceğini belirten yetkililer, gece ise sıcaklığın -7 dereceye düşeceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*