Kara Kutular hakkında şok iddia!

Kara Kutular hakkında şok iddia!.13259
  • Giriş : 06.03.2009 / 22:34:00
  • Güncelleme : 06.03.2009 / 22:36:11

Kaza yapan THY uçağının karakutusu hakkında şok iddia...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

SKYSUNhaber'den vahim iddia. 25 subat tarihinde Hollanda'nın Amsterdem kentindeki Shiphol havalimanına inişi sırasında kaza yapan tk 1951 sefer sayılı THY ucağının kara kutularının tarafsız sayılabilecek olan Fransanın Paris kentinde bulunan bir kaza araştırma laboratuarına gönderildiği Hollandalı resmi makamların yaptığı acıklamalarda dile getirilmişti.

Keza gectiğimiz çarsamba günü, 4 mart 2009 tarihinde yapılan basın toplantısında da aynı şekilde kara kutuların Paristeki yetkililer tarafından incelendiğini basın toplantısı sözcüsü tekrar etti…İlk bulguların basın mensuplarına ALTİMETRE HATASI ve teknik nedenlerden dolayı pilotların yetersiz ve geç müdahaleleri şeklinde yorumlandı…

Bu bulgularda THY ve Pilotlarının kusurlu oldugu ön plana çıkarıldı. Bir Ülkede meydana gelen, yabancı bir hava yolu uçağının baska tarafsız bir ülke tarafından incelenmesi gerektiği son derece hassas ve önemli oldugu bilinmelidir.

Ancak bu sabah Hollandalı ve Fransız yetkililerin ile yaptığım görüşmeler neticesinde Kaza sonrası izlenmesi gereken bu önemli prosedürlerin izlenmediğini saptamış bulunmaktayım.

Hollanda kaza araştırmaları komisyonu basın sözcüsü

Ve Fransa kaza araştırmaları basın sözcüsü ile yaptığım görüşmeler neticesinde kara kutuların nerede oldugu konusunda son derece çelişkili açıklamalar geldi.. Buradan türk sivil havacılık yetkilileri ile THY yönetimine seslenmek istiyorum.

Hic vakit kaybetmeden Derhal Hollandali yetkililer ile bağlantı kurup Kara kutuların 04 Mart tarihine kadar nerede ve kimler tarafindan incelendiği konusunda resmi ve yazılı bir açıklama istesinler… Aynı zamanda bugün itibari ile Hollandalı makamlardan kara kutuları kimin incelediğini ve incelemeye devam ettiğini yazılı bir şekilde vakit kaybetmeden istesinler….

3 saatlik uçusun milyonlarca parametresinin kayıtlı oldugu kara kutulardaki tüm bilgilerin icerisinden sadece 10 bilginin değistirilmesi farklı neticelere neden olabilir

Hollandalı makamların kazanın oluşumundan beri içinde oldukları tutum kafalarda soru işaretleri bırakmaktan öte gidememiş ve güvenilirliğini tamamen yitirmiştir. Bir takım bilgi ve belgelerin baştan beri, saklanması tahrip edilmesi ve hatta yok edilmesi ile bugün aramızda olmayan, çok değerli pilotların ve kabin personeli arkadaşlarımızın olduğunu bizlere unutturamazlar…Onların haklarını her platformda sonuna dek savunacak Türkiye Cumhuriyeti kurumları, dernekleri ve arkadaşları olduğu herkes tarafından bilinmelidir. Yok altimetre hatasıymış, 1200 ft hatalı uçulmus gibi son derece saçma ve havacılığın kuralları ile çelişen açıklamaları ile hayatında hiç uçağa binmemiş kişiler belki inandırabilirler. Bu iddiaları sahiplenen bir takım yazılı ve görsel medya kuruluşlar da olabilir… Hatta bunun üzerinden anlamakta güçlük çektiğimiz, Türk işi uçus diye Türkiye'nin yazılı basınından tepkilerde yükselebilir. Tüm bunların üstüne 5 mart tarihinde yayınladığım yazımıda okumanızı özellikle rica ediyorum…

TIKLAYINIZ

Yukarıdaki yazımda'da bahsettiğim, 1988 yılındaki uçak kazasındaki kara kutu kayıtlarını değiştirenler,deforme edenler başka deyişle hile yapanlar ile 25.02.09 tarihindeki kazamızı araştıran kurum ne acıdırki aynı kurumdur ve bunu ben bugün TGRT televizyonundaki canlı yayınımdan az sonar öğrenebildim. Bunu da burada sizlerle paylaşabiliyorum.

Ancak şunu tüm samimiyetim ile söylemeliyimki meydana gelen kazada tarafsız ve adil bir araştırma yapılmadan Pilotlarımızın ve THY' nin suçlu olduğunu kimsenin aklına dahi getirmeye hakkı yoktur.

Hollandalı yetkililere sorulması gereken şu sorumu Türk yetkililerimizin yüksek bir sesle sormaları gerekmektedir…

Sorum Şudur…

Türk pilotlarını ve havayolunu hatalı çıkaran kara kutuları kim ve nerede inceliyor???

Bu soruya en kısa zamanda resmi ve yazılı cevap versinler!!!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*