'Kara mayınları hala hayat karartıyor'

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'un yardımcısı Jean-Marie Guehenno, kara mayınlarının hala yılda 20 bin kişinin yaralanmasına ya da ölümüne neden olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mayınlarla Mücadele Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Guehenno, Ottowa Sözleşmesi olarak bilinen ''Anti-Personel Mayınların Yasaklanması'' ile ilgili sözleşmenin yürürlüğe girişinin 10'uncu yılında, mayınlarla mücadele önemli mesafe katedildiğini hatırlattı.

BM yetkilisi, bu sözleşmeyle mayınlardan yaralanan ya da ölen insan sayısının yüzde 50 oranında azaldığını belirterek ''Artık dünyada daha çok insan toprağını tarım amaçlı kullanabiliyor ve ulaşıma açılan yollar nedeniyle çocuklarını okula gönderebiliyor'' dedi.

Jean-Marie Guehenno, yine de yılda 15-20 bin insanın kara mayınlarından dolayı hayatını kaybettiğini ya da yaralandığını hatırlatarak özellikle Kosova, Irak, Vietnam, Afganistan ve Lübnan'da mayınların sorun oluşturduğunu söyledi.

Guehenno, Lübnan'da BM'nin 100 bin misket bombası temizlediğini, ancak bölgede hala 1 milyon misket bombası parçasının bulunduğunu vurguladı.

Ban Ki-Mun: "İnsanların hayatını karartıyor"

BM Genel Sekreteri Ban ise BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen ve bu yıl ikincisi düzenlenen ''4 Nisan Mayınlara Karşı Bilinç Oluşturma ve Mücadele Günü'' dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, dünyada hala 80 ülkede kara mayınlarının insanların hayatlarını kararttığını belirtti.

Anti-Personel Mayınların Yasaklanması Sözleşmesi'ni bugüne dek 153 ülkenin imzaladığını hatırlatan Ban, 10 yılda 40 milyon kara mayınının imha edildiğini, anti-personel mayınların üretiminin, satışının ve nakliyesinin neredeyse durdurulduğunu söyledi.

Ban, mesajında misket bombasının yarattığı tehlikeye de değinerek misket bombalarının kullanılmaması için bazı ülkelerin yeni bir uluslararası sözleşme hazırlanması yolunda uğraş verdiklerini ve kendisinin de bu çabaları desteklediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious