Kara mayınları için 2014 sözü verildi

Kara mayınları için 2014 sözü verildi.7307
  • Giriş : 23.05.2009 / 23:56:00

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz Türkiye'nin 2023 hedefine ulaşması için yapılacakları anlatırken kara mayınlarıyla ilgili de ilginç bir açıklamada bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, ''Türkiye, AK Parti iktidarında ekonomide epeyce yol aldı, ancak bunun sürdürülebilir olması ve 2023'te dünyanın en güçlü, en büyük ekonomiye sahip 10 ülkeden biri haline gelmesi için daha yapacak çok iş var'' dedi.

Yılmaz, İl Özel İdaresi toplantı salonunda, İstanbul Sanayi Odası ile Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye'nin dünyada 17. en büyük ekonomiye sahip olduğunu ifade etti.

Dünyada rekabetçi bir ortamın var olduğunu ve küreselleşmenin sadece iyi şeylerle mümkün olmadığını, bugün olduğu gibi bulaşıcı hastalıkların ve herkesi etkileyen finansal krizin de küreselleştiğine işaret eden Yılmaz, ortamı iyi algılayıp, okumanın önemine değindi.

''Ülkemizi rekabet sıralamasında üst sıralara taşımak durumundayız'' diyen Cevdet Yılmaz, bunun yeterli olmayacağını bir taraftan Türkiye'nin milli geliri ve sosyoekonomik göstergelerini dünya ortalamasına yaklaştırmak gerektiğini, diğer yandan Türkiye'nin kendi iç dengesini kurmanın zorunluluğuna işaret etti.

Türkiye'yi ekonomik anlamda üst sıralara taşırken bölgeler arası dengesizliğin de ortadan kaldırılması gerektiğini ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

''Bu konuda yeterince başarı sağlanamamış. Bölgesel gelişme plan ve programları hazırlıyor ama bunların uygulama mekanizmaları yeterince değerlendirilemiyor. Dolayısıyla birçok bölgesel programımız maalesef raflarda kaldı. Bunu hangi kurumsal mekanizmalarla hayata geçireceğiz? Hangi kaynaklarla yapacağız bu soruya da yeterince cevap verilemedi. Bunun sonucunda bölgesel gelişme konusunda iyi şeyler yapıldı ama yetersiz kalındı. Son dönemlerde bu alanda önemli gelişmeler sağlandı. Bir taraftan kalkınma ajansları gibi yeni kurumsal yapılar oluşturuyoruz.

Türkiye, AK Parti iktidarında ekonomide epeyce yol aldı, ancak bunun sürdürülebilir olması ve 2023'te dünyanın en güçlü, en büyük ekonomiye sahip 10 ülkeden biri haline gelmesi için daha yapacak çok iş var. Her şeyden önce iç barışımızı, huzurumuzu sağlamak durumundayız. Biz enerjimizi içerde yok edersek, iç çekişmelerle, çok gereksiz gerilimlerle enerjimizi toprağa verirsek, ortak hedefler berileyip buna doğru yürüyemezsek zorlanırız. Dolayısıyla mutlaka iç huzurumuzu güçlendirip, farklılıklara saygı duymamız lazım.''

-GAP EYLEM PLANI

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, konuşmasında GAP Eylem Planı'nın önemine de değindi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, GAP konusuna büyük önem verdiğini dile getiren Yılmaz, bütün kurumların katkısıyla GAP Eylem Planı'nın oluşturulduğunu ve eskisine göre farklı bir çerçeve getirildiğini dile getirdi.

Planla, ''ekonomik gelişmenin hızlandırılması, sosyal dönüşümün sağlanması, alt yapı yatırımlarının güçlendirilmesi ve kurumsal kapasitesinin arttırılması'' gibi 4 ana gelişme ekseni belirlendiğini hatırlatan Cevdet Yılmaz, bunların altında 70 eylem ve 300 projenin yer aldığını bildirdi.

Yeni dönemde bölgeye çok ciddi yatırımın söz konusu olacağını anlatan Yılmaz, ''Bunun da finansmanı belli. Böyle bir kriz ortamında finansmanı belli olan bir proje son derece önemli. Şunu vurgulamak istiyorum, bunun kamunun yapacağı işlerle sınırlandırılması mümkün değil. Mutlaka özel sektör ayağının da çok güçlü şekilde devreye girmesi lazım. Bir yandan girişimciliği geliştirmek lazım. Bunun için bölge ve Türkiye çapında iş adamlarının bölgeye yatırım yapması lazım. Aksi halde yatırımların istenilen ölçüde gelişmesi ve istihdamın artması mümkün olmayacaktır'' şeklinde konuştu.

-YENİ TEŞVİK SİSTEMİ

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, hükümetin yeni bir teşvik sistemi üzerinde çalıştığını yineledi.

''Teşvik konusunu yeniden değerlendiriyor, mevcut sistemi bölgesel boyutu itibariyle yeniliyoruz'' diyen Yılmaz, ''Yeni sistemle teşvikleri 4-5 kategoriye ayıracağız. Bütün bölgeler bir şekilde teşvik alacak ama teşvik oranları ve enstrümanları farklı olacak. Ayrıca büyük projeler için daha farklı teşvikler düşünülüyor. Hem bölgesel hem sektörel boyutu dikkate alan teşvikler olacak'' şeklinde konuştu.

-SURİYE SINIRINDAKİ MAYINLI ARAZİLER

Cevdet Yılmaz, konuşmasının ardından üyelerin ve basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Bir gazetecinin, Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesi konusunda yürütülen çalışmalarla ilgili sorusu üzerine, Yılmaz şunları kaydetti:

''Bu konu üzerinde Mecliste çalışılıyor. Yalnız şunun altını çizebilirim. Bu konuda çeşitli spekülasyonlar yapılıyor ama bu ülkeyi gerçekten seven insanların da şu soruyu sorması gerekir. Bu kadar verimli arazilerimiz, bunca zamandır ekonomiye neden kazandırılamıyor. Bunu bütün toplumumuzun sorması lazım. Uluslararası alanda verdiğimiz taahhütlere göre, 2014 yılına kadar bu kara mayınlarını temizlememiz gerekiyor. Bizden geri kalmış ülkeler bile bu sorunu çözdü. Bizim de bu meseleyi bir an önce çözmemiz gerekiyor.''

Cevdet Yılmaz, Akçakale Gümrük Kapısıyla ilgili bir sanayicinin sorusunu ''Akçakale Gümrük Kapısı, 1 Haziran'dan itibaren yolcular için sabah 08.00'den gece 24.00'e kadar, araçlar için de sabah 08.00'den akşam 20.00'ye kadar açık olacak'' şeklinde cevaplandırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*