Kara: ''Nevruz Ata sembolü oluşturulmalı''

Kara: ''Nevruz Ata sembolü oluşturulmalı''.41271
  • Giriş : 24.03.2009 / 11:47:00
  • Güncelleme : 24.03.2009 / 16:18:53

Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Abdulvahap Kara, Nevruz Ata sembolünün oluşturulması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü'nde Nevruz konulu bir panel düzenlendi. Panelde konuşan Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Abdulvahap Kara, Nevruz kutlamalarının geleceğiyle ilgili bir konuşma yaptı. Kara, Nevruz Ata sembolünün oluşturulması gerektiğini söyledi.

Orta Asya ve Balkanlarda Nevruz kutlamalarının konuşulduğu panelde Abdulvahap Kara'nın yanı sıra İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hayati Durmaz ve Prof. Dr. Şeyma Güngör de konuşma yaptı. Panele üniversite öğrencileri büyük ilgi gösterdi. Durmaz konuşmasında Balkanlar'da Nevruz'un Türk veya Müslüman olmayan halklar tarafından da coşkuyla kutlandığını söyledi.

Abdulvahap Kara, konuşmasında ayrıca Nevruz'un geleceği açısından kutlamalarda bazı değişikliklere gidilmesi gerektiğini ifade etti. Nevruz'un eski takvimde yılbaşı olarak da kabul edildiğini hatırlatan Öğretim Üyesi Kara, artık bu özellik ortadan kalktığı için 'Bahar Bayramı' vurgusunun yapılması gerektiğini belirtti. Doç.Dr. Abdulvahap Kara, a Nevruz'u gençlere benimsetmek için Nevruz Ata figürünün de kullanılabileceğini söyledi.

Avrasya Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Hayati Tüfekçioğlu Panel'de Avrasya coğrafyasında Nevuz'un, geçmişten günümüze, nasıl kutlandığı hakkında konuşulduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*