Kara para da gelse riski üstleniyoruz

Kara para da gelse riski üstleniyoruz.13100
  • Giriş : 14.10.2008 / 08:10:00
  • Güncelleme : 14.10.2008 / 08:06:34

Başbakan Erdoğan yurtdışındaki parasını getirene hesap sorulmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yurtdışındaki parasını getirene hesap sorulmayacak. Hükümetin dünyadaki ekonomik krize karşı alacağı önlemlerden birisi bu. Yasal çalışma sürüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Kara para da gelirse ne yapacaksınız?" sorusuna, "Riski üzerimize alıyoruz" dedi.

Global krize ilişkin yeterli önlem almamakla eleştirilen hükümetin gündeminde Türklerin yurtdışındaki bankalara yatırdıkları paralar var.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Parayı getirene hesap sorulmayacak" dedi, hazırlıklar başladı.

Unakıtan, "Bu paraların ülkeye getirilebilmesinde onlarla ilgili herhangi bir inceleme yapılmayacak. Herhangi bir şey sorulmayacak" dedi.

Kimi ticari faaliyetlerden kazanılmış, kimi kişisel servet olarak 150 milyar doların yurtdışındaki bankalarda bulunduğu tahmin ediliyor.

Türklere ait bu paranın krizde güvensiz hale gelen yurtdışındaki bankalar yerine Türkiye´deki bankalara nakledilebilmesi için yasal hazırlık yapılıyor.

Halen yurtdışından getirilen paraya vergi uygulanmıyor. Ancak "karınızın kaynağı belirsiz" denilerek vergi incelemesi yapılabiliyor.

Yurtdışındaki Türk birikimleri yurtiçine çekilecek

Parasını yurtdışından Türkiye´ye getirenlerden ya çok küçük bir miktar vergi alınacak ya da hiç vergi uygulanmayacak.

Para getirildikten sonra da ilgili işletmeye ya da kişiye vergi incelemesi yapılmayacak. Bu sadece sözde kalmayacak, yasal güvence verilecek.

2002 yılında yani bir önceki kriz döneminde yine yurtdışındaki paraları çekmek için düzenleme yapılmış, ancak o dönemde hedeflenen para Türkiye´ye getirilememişti.

O günkü hayalkırıklığının nedeni uygulamaya yeni geçen ekonomik program ve seçim süreci olarak gösterilmişti. Ancak hükümet bu kez umutlu, hatta iddialı.

Başbakan Erdoğan, "Kara para da Türkiye´ye girer mi?" sorusuna, "Risk bizim" yanıtını verdi. Erdoğan, "Riski neyse onu üzerimize alıyoruz" dedi.

Şimdi hükümet hazırlık yapıyor. Belli bir süre içinde parasını yurtdışından Türkiye´ye getirenlere soru sorulmayacak. Bu sürenin ne kadar olacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*