Kara para yasası yürürlükte

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkındaki yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemeyi amaçlayan Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkındaki Yasa, yeni TCK'da suç olarak tanımlanan kara para suçuyla mücadele amacı taşıyor.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yasaya göre, yükümlüler, nezdinde yapılan veya aracılık ettikleri işlemlerde, nam veya hesaplarına işlem yapılanların kimliklerini tespit etmek zorunda olacaklar.

Yasayla, işlemlere konu malvarlığının, yasa dışı yollardan elde edildiğine veya yasa dışı amaçlarla kullanıldığına dair herhangi bir bilgi, şüphe veya şüpheyi gerektirecek hususların, MASAK'a bildirilmesi zorunlu olacak. Kamu kurum ve kuruluşları, gerçek ve tüzel kişiler, tüzel kişiliği olmayan kuruluşlar, MASAK'a ve denetim elemanlarına istenilen her türlü bilgi, belge ve kayıtları vermekle yükümlü olacak. MASAK, bu tür kuruluşların sistemlerine de belirli koşullarla girebilecek.

Yasaya göre, özel yasalarda hüküm olsa dahi, şüpheli işlem bildiriminde bulunanların, kimlikleri gizli tutulacak. Bu kişilerin güvenliklerinin sağlanması için mahkemece önlemler alınacak. Aklama suçunun işlendiğine dair kuvvetli şüphe bulunması durumunda, Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki usule göre malvarlığı değerlerine el konulabilecek.

Yasanın Genel Kurul'daki görüşmeleri, milletvekilleri arasında Yasin El Kadı ve MASAK'ın devre dışı bırakılması konularında tartışmalara neden olmuştu.
Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious