'Karabağ için yeni bir dönem başlıyor'

'Karabağ için yeni bir dönem başlıyor'.9498
  • Giriş : 05.11.2008 / 16:42:00

Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ortak basın toplantısı düzenledi. Gül 'Karabağ sorununun çözümünde yeni bir dönem başlıyor' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Kafkaslar'ın sorunlarıyla hep beraber cesur şekilde yüzleşmeye başladık. Bunları çözme azmini bütün Kafkas liderleri çeşitli platformlarda ortaya koymaktadır, bu çok iyi bir gelişme'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından, Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Heyetler arası görüşmeye, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeliköz ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dış Politika Danışmanı Ahmet Davudoğlu da katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, ortak basın toplantısında konuşmasına, Aliyev'e, heyetinde yer alanlara ''Hoşgeldiniz'' diyerek başladı. Aliyev'i ikinci kez Azerbaycan Cumhurbaşkanlığına seçilmesinden dolayı kutlayan Gül, seçim sonrası ilk resmi ziyareti Türkiye'ye yapmasından da Türk halkının onur duyduğunu ifade etti.

Gül, Azerbaycan'daki Cumhurbaşkanlığı seçiminin tüm bölgeye örnek olduğunu söyledi. Kafkaslarda önemli bir dönemden geçildiğini dile getiren Gül, görüşmelerde Aliyev ile bölge sorunlarının geniş biçimde ele alma imkanı bulduklarını kaydetti.

''Son dönemde Kafkaslarda önemli çatlaklara şahit olduk'' diyen Gül, bu çerçevede, kendisinin Ermenistan ve Azerbaycan'a gerçekleştirdiği ziyaretleri bir kez daha gözden geçirdiklerini belirtti.

-''İŞBİRLİĞİ HERKESİN ÇIKARINA''-

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerine şöyle devam etti:

''Kafkaslar'ın sorunlarıyla hep beraber cesur bir şekilde yüzleşmeye başladık. Bunları çözme azmini, bütün Kafkas liderleri çeşitli platformlarda ortaya koymaktadır. Bu çok iyi bir gelişme. Birbirine benzeyen kültürleri olan bölge halklarının barış, huzur ve istikrar içinde yaşaması, işbirliğini geliştirme herkesin çıkarınadır. Türkiye, bu bağlamda Kafkas İşbirliği ve İstikrar Platformu'nu ortaya koymuştur. Buna başta Azerbaycan olmak üzere Kafkas ülkeleri destek vermektedir. İnanıyoruz ki, diyalog içinde karlılıkla anlayışla yaratılacak iklim, Kafkaslar'daki sorunların çözümüne yol açacaktır. Karabağ sorununu çözümüyle ilgili yeni bir dönemin başladığını ifade edebilirim.''

Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Rusya'nın ara bulucuğunda bir araya gelerek ortak bir belgeye imza attıklarını anımsatarak, ''Moskova'da başlayan görüşme sürecini destekliyoruz. Arkasının geleceğine inanıyoruz'' dedi. Gül, iki ülke arasındaki sorunların çözümü için herkesin elinden gelen çabayı göstermesini istediklerini de belirtti.

Aliyev ile siyasi konuların yanı sıra enerji konularını da ele aldıklarını anlatan Gül, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hatları ile Bakü-Tiflis-Kars demiryolu başta olmak üzere büyük projeleri gözden geçirdiklerini söyledi. Gül, ''Bu büyük projeler barış ve istikrar getireceği için bölgenin tüm ülkelerine açık'' diye konuştu.

Türkiye-Azerbaycan ikili ilişkilerinin en üst düzeyde seyrettiğini anlatan Gül, karşılıklı yatırımların artarak devam ettiğini belirtti. Gül, Türkiye'deki Azeri yatırımların desteklendiğini, Azerbaycan'daki Türk yatırımlarına duyulan güvenden de memnun olduklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, ''İşbirliğimiz şüphesiz devam edecek. Bu konulara, itina göstermekteyiz'' dedi.

-ABD'DEKİ BAŞKANLIK SEÇİMİ-

Cumhurbaşkanı Gül, ABD'deki başkanlık seçimine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Gül, ''Seçimlerin resmi sonuçları ilan edilmemiş olsa da Barack Obama'nın seçilmesini büyük dikkatle takip ettik. Bunun, hem Amerikan halkı için hem dünyadaki barış, istikrar ve güvenlik için hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Ümit ediyorum ki bütün dünya için yeni bir dönem başlar'' diye konuştu.

(Sürecek)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*