'Karabağ konusunda oyuna gelmeyin'

  • Giriş : 18.04.2009 / 12:12:00

Türkiye ile Azerbaycan arasında soğuk rüzgarlar esmesine sebep olan Türkiye'nin Ermenistan sınırının açılacağı iddialarına bir tepki de Kazak ve Azeri aydınlardan geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kazakistan'ın değişik üniversitelerinde görev yapan Kazak ve Azeri öğretim üyeleri ülkenin en büyük şehri Almatı'da bir araya gelerek, son günlerde Kafkasya'da yaşanan olayları değerlendirdi. Türk Alemi Vakfı tarafından organize edilen konferansa değişik üniversitelerden 30'un üzerinde akademisyen katıldı.

Konferans, katılımcılar adına Türk Alemi Vakfı Başkanı Ahmet Dağduran'ın okuduğu bildiriyle başladı. Davetliler tarafından öne çıkan ortak fikir, Karabağ konusunda Türkiye'nin büyük bir oyunun içine çekilmek istendiği oldu. Okunan bildiride, Türk dünyasının yaşadığı sorunlarda birlik olunması gerekliliğine vurgu yapılırken, Ermenistan'ın işgal ettiği Dağlık Karabağ'dan şartsız olarak derhal çekilmesi gerektiği belirtildi.

20 yıldır Ermeni işgali altındaki Karabağ sorununun biran önce çözülmesi gerektiğine dikkat çekilen bildiride, 1 milyon Azeri vatandaşının sürgün hayatlarının sona erdirilmesi, Azeri Türklerinin tekrar ve acilen öz topraklarına geri dönmeleri gerektiği vurgulandı.

Konferansta bir konuşma yapan Türk Alemi Vakfı Başkanı Dağduran, asıl soykırımın Ermeni çetelerince yapıldığını dikkat çekti. Dağduran, Ermenilerin işgal ettiği Dağlık Karabağ'dan çekilene kadar Türk devletlerinin Ermenistan ile olan bütün ilişkilerini durdurması gerektiğini ifade etti.

Kazak akademisyenler de yaptıkları konuşmalarda, Ermenistan'ın Karabağ'dan çekilmesi gerektiğini ve işgal ettikleri Azeri topraklarını tekrar Azerbaycan'a vermeleri gerektiği üzerinde durdu.

Toplantıda bir konuşma yapan Kazak-İngiliz Üniversitesi öğretim üyesi ve Azerbaycan vatandaşı Dr. Fuat Hacıyev, son günlerde yaşanan gelişmelerin Türk-Azeri ilişkilerine zarar vermeyeceğini belirterek, cereyan eden gelişmeleri ABD ve Batı'nın bir oyunu olarak nitelendirdi.

Azerbaycan olarak bu oyuna gelmeyeceklerinin altını çizen Hacıyev, Azerbaycan ve Türkiye'nin bu tür sorunları aşacak güçte olduklarını ve bu şekilde Türkiye-Ermenistan sınırının açılacağına ihtimal dahi vermediğini söyledi.

Yaşanan bu olayların Türk dünyası olarak bir kez daha beraber hareket etmemiz gerektiğini gösterdiğini de sözlerine ekleyen Hacıyev, Ermenilerin Karabağ'dan çekilmeden açılacak sınırın geçici olarak Türkiye'ye yarar sağlayacağını ifade ederek, uzun vadede Azerbaycan ve Türkiye arasında telefi edilemeyecek yaralar açacağının altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*