'Karabağ'ın ayrılmasına izin vermeyeceğiz'

  • Giriş : 04.03.2008 / 23:57:00
  • Güncelleme : 05.03.2008 / 00:27:59

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun çözüm sürecinde haklı konumlarından taviz vermediklerini belirterek, ''Ayrılıkçı güçlere hiçbir taviz verilmeyecek, Karabağ'ın ayrılmasına kesinlikle izin ver

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yurt içi ziyaretleri kapsamında Hanlar bölgesine giden Aliyev, halka hitaben, Azerbaycan'a ültimatom vermenin kimseye yarar sağlamayacağını, işgalci devlet Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarındaki işgali daha fazla sürdüremeyeceğini anladığını söyledi.

Ülkesinin askeri potansiyelinin güçlendiğini ve geliştiğini anlatan Aliyev, bunun da Yukarı Karabağ sorununun çözüm sürecini olumlu etkilediğini belirtti ve ''Karabağ sorunu, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülecek'' dedi.

Sorunun barışçıl yollarla çözülmesinden yana olduklarını ve bu diyaloğu sürdürmek niyetinde olduklarını ifade eden Aliyev, ''her halükarda orduyu güçlendirmeye devam edeceklerini'' belirtti.

Orduyu güçlendirdikleri için bazı uluslararası kurum ve kuruluşların Azerbaycan'ı eleştirdiklerini anımsatan Aliyev, ''Bu bizim iç meselemizdir. Zayıf olduğumuz sırada kimse bize yardım etmedi'' şeklinde konuştu.

Konuşmasında, ülkedeki ekonomik kalkınma süreciyle ilgili de bilgi veren Aliyev, ülke ekonomisinin hızla geliştiğini ve Azerbaycan'ın lider ülke konumuna geldiğini kaydetti. Tüm gelişmelerin ücretler ve emekli aylıklarının artırılmasına da imkan oluşturduğunu belirten Aliyev, ''Artış var, fakat bu bize yeterli gelmiyor'' dedi.

Aliyev, Azerbaycan'ın birkaç ay sonra ülke içinde üretilen petrolün yüzde 80'ine sahip olacağını da kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious