Karabük'te kene vakası

Karabük'te kene vakası.7018
  • Giriş : 06.05.2008 / 21:52:00

Sağlık Bakanlığı'nın uyarısına karşın kene ısırması vakaları devam ediyor. Dünden bu yana 3 kişinin ölümüne neden olan kenelerle ilgili Karabük Valiliği'ne de 7 olay intikal ettiği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karabük Valisi Can Direkçi, "Kene ısırmasından dolayı İl Sağlık Müdürlüğümüze şu ana kadar 7 vaka intikal etti. Laboratuvar sonuçlarına göre kamuoyunu bilgilendireceğiz" dedi.

Vali Direkçi, düzenlediği basın toplantısında, kene vakalarına karşı her türlü tedbirin alındığını, özellikle Tarım İl Müdürlüğünün bu yıl 2 bin 363 kişiye eğitim verdiğini söyledi.

Eğitim çalışmalarını bütün gönüllüleri eğiterek kamuoyunun tamamına yaymaya ve kendilerine yardımcı olabilecek bütün birimlerin yanı sıra kişileri ekip çalışmasına davet etmeye çalıştıklarını belirten Direkçi, şöyle konuştu:

"Bu konudaki eğitim çalışmalarını il genelinde yaygınlaştıracağız. Kene ısırmasından dolayı İl Sağlık Müdürlüğümüze şu ana kadar 7 vaka intikal etti. Laboratuvar sonuçlarına göre kamuoyunu bilgilendireceğiz.

Bunlardan sadece birisinin laboratuvar sonucu pozitif olarak bize geri dönüş sağlamıştır. Rüstem Kabadayı adlı vatandaşımızın sağlık durumu her geçen gün iyiye gitmektedir. Diğer 6 vaka ile ilgili tahlil sonuçlarını bekliyoruz. Henüz kesin sonuç gelmedi."

Pikniğe gidecek vatandaşların çok dikkatli olmaları gerektiğini ifade eden Direkçi, "Vatandaşlar özellikle piknik dönüşünde evlerinde üstlerini dikkatlice kontrol etmeli. Tedirginliğe asla yer yoktur. Herkesin üzerine düşen tedbiri almasını bir kez daha rica ediyorum" diye konuştu.

Sivas'ta 6 çocuk hastanede kontrol edildi

Sivas kent merkezinden 5 çocuk ile Yıldızeli ilçesinden 1 çocuk, kene ısırığı şikayetiyle aileleri tarafından Sivas Devlet Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne getirildi.

Ayşenur Ateş (5), Ümit Ağırkaya (7), Muhammet Seyfik (12), Şevval Taşköprü (6), Mervenur Yiğit (6), Fatih Deniz (5) adlı çocukların baş, kulak arkası ve enselerindeki keneler, sağlık ekiplerince kontrollü olarak çıkarıldı.

Hastanede gerekli tetkikleri yapılan 6 çocuğun kontrol için 2 gün sonra tekrar hastaneye getirileceği belirtildi.

Çocukların aileleri ise kent merkezinin kenelere karşı ilaçlanmasını istediler.

Hastane başhekimi Davut Vecdi Ersöz, halkın bu konuda bilinçli olması gerektiğini belirterek, vatandaşlardan vücutlarına yapışan keneyi kendi yöntemleriyle çıkartmamalarını istedi.

Bir kişi daha öldü

Çorum'dan Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı şüphesiyle Ankara'ya sevk edilen bir kişi, tedavi gördüğü hastanede öldü.

Çorum merkeze bağlı Kireçocağı köyünde oturan Osman Şimşek (57), 22 Nisanda köyde hayvan otlatırken kene tarafından ısırıldı.

Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı şüphesiyle Çorum Devlet Hastanesine başvuran Osman Şimşek, acil serviste yapılan ilk müdahalenin ardından sevk edildiği Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde önceki gün öldü.

Şimşek'in cenazesi yakınları tarafından Ankara'dan alınarak getirildiği Kireçocağı köyünde, kılınan cenaze namazının ardından İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Servisi'nden gelen personel gözetiminde toprağa verildi.

Osman Şimşek'in 2'si erkek 4'ü kız olmak üzere 6 çocuk babası olduğu öğrenildi.

Samsun'da 2 kişi ölmüştü

Samsun'da, kene ısırması sonucu bulaşan hastalık dün 2 kişinin ölümüne neden oldu. Aynı şikayetle hastanelere başvuran 4 kişi de gözlem altında tutuluyor.

Bakanlığın uyarısı

Bakanlığın açıklamasına göre, kene ısırmasına karşı gereken önlemler şunlar:

* Kırsal alanlarda vücudun açıkta kalan kısımlarına böcek kovucu ilaçlar sürülmeli
* Giysilere sıkılan kene kovucu ilaçlar, öldürücü etkili ve bakanlıktan izinli olmalı
* Kırsal alanlarda, mümkün olduğunca kapalı ve açık renkli giysi giyilmeli, pantolon paçaları çorap içine alınmalı
* Vücutta kene tespit edilirse, kısa sürede cımbız veya pens gibi uygun bir malzemeyle vücuda tutunduğu en yakın kısmından tutularak çıkarılmalı
* Kenenin çıkarıldığı yere, alkol veya tentürdiyot sürülmeli
* Keneler kesinlikle elle öldürülmemeli ve patlatılmamalı, çamaşır suyu veya alkol içine atılarak öldürülmeli
* Kenelerin vücuttan uzaklaştırılması amacıyla; eter, kolonya ve gaz yağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalı
* Kene ile temas eden kişiler, 10 gün süreyle takip edilmeli ve ani başlayan ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi belirtilerin olması halinde en yakın sağlık kuruşuna müracaat edilmeli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious