Karaca: Ormanlar içimi yakıyor

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca; Altalya’nın Kaş ilçesinde bir haftadır söndürülemeyen orman yangınlarını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Karaca; "Ormanların yandığını gördükçe yüreğim yanıyor, içim yanıyor; ama yapabilecek birşey de yok. Bütün dünya ülkelerinde orman yangını oluyor; ama önemli olan toplumun bilinçlenmesidir" dedi.

Yıllardır Türkiye’nin çölleşmemesi için çok sayıda çalışmalara imza atan TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, son günlerdeki artan orman yangınlarını Cihan Haber Ajansı’na değerlendirdi. Orman yangınlarının tüm dünya ülkelerinde olduğuna dikkat çeken Karaca, önemli olanın Türk toplumu olarak ormanlar konusunda biliçlenme olduğunu kaydetti. Toplumsal tepkinin oluşmasıyla birlikte orman yangınlarının azalacağının altını çizen Karaca; "Benim çok yadırgadığım bir şey söylemek istiyorum. Bizim toplumumuzda et, evde yenmez de illa ormanda yenir. Yani ızragarayı, mangalı illa ki ormanda yakacağız. Kardeşim ormanlara başka şeyler için de gidilir. Gidip ordaki ağaçları izlemek, doğayı izlemek, kuşları sesini dinlemek, ormana bunlar için de gidilmeli. Orman yangınları dışında benim yüreğimi yakan başka bir konu da hükümetin ormanlık vasfını yitirmiş ormanlık arazilerin ormanlık alandan çıkartılmasını öngören 2/B yasa tasarısıdır. Bu ormanları tahrip eden, tüketen bir uygulama olacaktır. Ormanlar kendini kendine durarak orman vasfını yitirmiyor herhalde. Hükümetlerin uyguladığı yanlış politikalar neticesinde köylüler veya çıkar amaçları güden kişiler tarafından ormanlar tahrip ediliyor. Sonra da yetkililer o bölgeyi ormanlık alandan çıkartıyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious