Karaciğer kanseri teşhisi için basit test

Karaciğer kanseri teşhisi için basit test .14500
  • Giriş : 09.08.2007 / 11:24:00

Bilimadamları, karaciğer kanserini erken aşamada tespit edebilecek ve daha kesin bir teşhis sağlayabilecek basit bir kan testi geliştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çalışmanın başkanlığını yürüten Belçika'daki Flanders Biyoteknoloji Enstitüsü ve Gand Üniversitesi'nden Chitty Chen, hala kullanılan tetkiklerin biyopsiler, görüntüleme ve doktorların kötü huylu tümörleri tespit edebildiği AFP testi olduğunu belirtti.

Chen, bu yöntemlerin, ilk aşamada mı, yoksa ileri aşamada mı olduğunu da ortaya koyan yeni test kadar hassas olmadığını kaydetti.

Geliştirilen yeni kan testinin hastalara erken teşhis olanağıyla hayatta kalmak için daha fazla olanak tanıdığını anlatan Chen, karaciğer kanserinin erken aşamalarında belirti vermediğini anımsattı.

Chen, semptomlar ortaya çıktığında karaciğerin görevini yapamaz hale geldiğini ve genelde tedavi için çok geç olduğunu belirtti.

Hepatoloji dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, araştırmacıların geliştirdiği yeni kan testinde, karaciğer kanserinde ortaya çıkan, proteinlere bağlı şekerdeki değişiklikler tespit ediliyor.

Çalışmaya göre, araştırmacılar proteinde ortaya çıkan iki belirli şeker grubunun miktarına göre de tümörün büyüklüğünü belirleyebiliyor.

Karaciğer kanserinin, hastalığa yol açan hepatit enfeksiyonlarının çok yaygın olduğu Asya ve Afrika'da önde gelen ölüm nedenlerinden olduğu ve bu hastalıktan yılda yaklaşık 700 bin kişinin öldüğü bildiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious