Karaciğer yağlanmasına dikkat

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Obezite ve hareketsiz yaşam, karaciğerdeki yağlanmayı artırıyor. Karaciğer yağlanmasının önüne geçmek için spor öneriliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Tamer Tetiker, karaciğer yağlanmasının günün en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu, hastalıkla ilgili şikayetlerin her geçen gün arttığını söyledi.

Karaciğer yağlanmasının genel olarak, düzensiz beslenme, alkol kullanımı ve obeziteyle birlikte ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Tetiker, ''Yıllar içinde karaciğerin fonksiyonlarının bozulmasına yol açan yağlanma, genel olarak yaşam kalitesini de önemli ölçüde düşürür'' dedi.

Prof. Dr. Tetiker, teknolojik gelişmeler ve hazır yiyecek tüketiminin obezite sorununu ortaya çıkardığını anlattı:

''Genellikle tesadüfen bulunan karaciğer yağlanması, günümüzde sıkça karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Tıp dilinde 'hepatosteatoz' diye anılan hastalık, karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi anlamına gelir.

Şişmanlık, şeker hastalığı, bazı ilaçların kullanımları ve alkol kullanımıyla ortaya çıkan yağlanma, devamı halinde ise siroz gibi karaciğerin fonksiyonlarını yitirmesine yol açabilir, hatta ölümle bile sonuçlanabilir.''

Spor yapın, sebze ağırlıklı beslenin

Prof. Dr. Tetiker, karaciğer yağlanmasının önüne geçmek için spor yapmak ve düzenli beslenmek gerektiğini belirterek, ''Günlük yaşamda monotonluktan kurtularak, hareketli bir yaşam tarzı benimsenmeli'' dedi.

Katı yağların azaltılarak, yağlı yemeklerden uzak durulmasını da öneren Prof. Dr. Tetiker, sebze ağırlıklı beslenilmesi ve alkol kullanımından uzak durulması gerektiğini kaydetti.

Karaciğer yağlanmasından şüphelenilen kişilerde hastalıkların mutlaka araştırılması ve sonuca göre tedaviye başlanmasının önemine dikkati çeken Prof. Dr. Tetiker, yılda bir kez de olsa sağlık taraması yaptırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious