Karadağ'a AB üyeliğinde ayrımcılık yok

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) Sırbistan'dan yaptığı referandumla ayrılan Karadağ ile yakın ilişkiler kurmak için görüşmeleri bu yıl sonuna kadar tamamlamayı umduğunu ancak üyelik yolunda ayrılacılık tanınmayacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rehn, Karadağ Başbakanı Milo Cukanoviç ile Brüksel'de bir araya geldi. Finli komiser Rehn, "Karadağ, diğer batı Balkan ülkeleri gibi sağlam bir Avrupa perspektifine sahip. Ancak Başbakan'a söylediğim gibi Avrupa yolunda kısa yol yok." dedi.

Sırbistan-Karadağ federasyon olarak AB ile İstikrar ve İşbirliği Anlaşması için müzakerelerde bulunuyordu. Ancak Belgrad, savaş suçlusu zanlısı Ratko Mladiç için BM Savaş Suçları Mahkemesi ile yeteri işbirliğini göstermediği için görüşmeler askıya alınmıştı.

Cukanoviç, referandumların barışçıl bir şekilde yapılmasının ülkelerinin demokratik değerlerini kanıtladığını savundu. Cukanoviç, "AB ile görüşmeleri bu yıl sonuna kadar bitereceğimizden eminiz. Bu adımın ardından tam üyelikte yol alacağız." şeklinde konuştu. Rehn, yeni bir genişleme dalgasından önce AB kurumlarında reform yapmaları gerektiğine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious