Karadayı'ya bir suç duyurusu daha!

Karadayı'ya bir suç duyurusu daha!.7913
  • Giriş : 07.03.2009 / 04:10:00
  • Güncelleme : 06.03.2009 / 23:21:25

Hukukçular Derneği, Adalet ve Hukuk Derneği gibi bazı hukuk dernekleri, Karadayı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yozgat Eski Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek, Cumhuriyet savcılarının Karadayı ve o dönemdeki bazı yetkililer hakkında re'sen soruşturma başlatmaları gerektiğini söyledi.

İsmail Hakkı Karadayı'ya ait olduğu öne sürülen ses kayıtlarıyla ilgili suç duyurusunda bulunan hukukçular, İstanbul Adliyesi'ne geldi. Hukukçular adına Hukukçular Derneği Başkan Yardımcısı Reşat Petek, suç duyurusunda bulundu.

Adliyeye dilekçeyi teslim ettikten sonra basın açıklaması yapan Reşat Petek, Karadayı'ya ait olduğu iddia edilen ve basın yayın organlarına yansıyan ses kayıtlarıyla alenen suç işlendiğini söyledi.

"Ses kayıtları eğer gerçekse darbecilerin yargılanması gerekir." diyen Petek, "Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ilgili maddelerince cezalandırılması şarttır. Ortada birçok delil ve darbelerle ilgili o zamanın yöneticilerinin itirafları mevcut. Eski Cumhurbaşkanı Demirel bile 28 Şubat postmodern darbesiyle ilgili, 'Devlet zaman zaman rutinin dışına çıkabilir' demiştir. Ses kayıtlarında açıkça darbe planları yer alıyor. Anayasa'nın ön gördüğü üzere ortadan kaldırmaya ve Meclis'in görevlerini engellemeye teşebbüs edildiği görülüyor. Burada suç duyurusunda bulunduk ama Cumhuriyet savcılarının herhangi bir soruşturmaya gerek duyulmadan re'sen soruşturma başlatmaları gerekirdi." diye konuştu.

Petek, Hurşit Tolon'un basına yansıyan son ses kayıtlarıyla ilgili olarak da, "Yargı organları ve savcılarla ilgili son derece nezaket kuralları dışında açıklamalar. Bu şekilde Cumhuriyet savcılarına hitapta bulunulamaz. Suç duyurusuna gerek kalmadan Cumhuriyet Başsavcıları harekete geçmelidir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*