Karadeniz Ekonomik İşbirliği Toplantısı bugün başlıyor

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Toplantısı bugün başlıyor .8939
  • Giriş : 25.06.2007 / 08:55:00
  • Güncelleme : 25.06.2007 / 09:05:35

KEİT, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in evsahipliğinde bugün İstanbul'da başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Liderler, Çırağan Sarayı'nda bir araya gelecek. İstanbul polisi zirve öncesi yoğun güvenlik tedbirleri aldı.
Toplantıya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikheil Saakashvili, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov, Moldova Cumhurbaşkanı Vladimir Voronin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Victor Yushchenko katılacak.
Konuk devlet ve hükümet başkanları ile ikili görüşmeler yapacak olan Cumhurbaşkanı Sezer, akşam da Dolmabahçe Sarayı'nda bir yemek verecek.
Zirve öncesinde İstanbul polisi gerekli önlemleri almak için hazırlıklara başladı. Polis müdürleri Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde alınacak tedbirleri görüştü. Liderlerin geçeceği güzergahlarda incelemeler yapıldı.
Zirve boyunca sarayın çevresinde ve liderlerin kalacağı otellerde de yoğun güvenlik önlemleri alınacak.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği nedir?
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü, (KEİ) kuruluşunun 15'inci yılında İstanbul'daki zirvede devlet ve hükümet başkanlarını buluşturuyor.
1992 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın girişimiyle hayata geçen örgüt, bugün Karadeniz'i çevreleyen 7 bin 2 yüz kilometrelik bir otoyol ve enerji projeleriyle gündemde.
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün temeli 25 Haziran 1992'de İstanbul'daki "Karadeniz Ekonomik İşbirliği Zirve Bildirisi" ile atıldı.
5 Haziran 1998'de Yalta'da yapılan devlet ve hükümet başkanları zirvesinde imzalanan anlaşma ile hayata geçirildi.
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü, Berlin Duvarı'nın yıkılması ve Varşova Paktı'nın çöküşüyle başlayan sürecin devamında, Karadeniz'e kıyısı olan eski Doğu Bloku ülkelerinin ticaret alanında uluslararası açılımlara duyduğu ihtiyaçla ortaya çıktı.
Enerji sektöründe doğalgazın öneminin artmasına bağlı olarak Orta Asya enerji kaynaklarının Batı pazarlarına taşınması ihtiyacı da örgütün işlerliğine katkı yaptı.
Kısa dönemli hedef "mal ve hizmet ticaretinin" artırılmasıydı KEİ'nin kuruluşunda da kısa dönemli hedef olarak "mal ve hizmet ticaretinin" artırılması ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, uzun dönemde ise üye ülkeler arasında serbest ticaret bölgesi kurulması hedeflendi.
Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Moldova, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Türkiye ve Ukrayna Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'ne üye ülkeler.
Avusturya, Belarus, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Fransa, Almanya, İsrail, İtalya, Polonya, Slovakya, Tunus, ABD, Uluslararası Karadeniz Kulübü, Enerji Örgütü Sekreterliği ve Karadeniz Komisyonu da Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'ne gözlemci ülke ve örgütler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious