'Karadeniz giderek önem kazanıyor'

  • Giriş : 04.06.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Beşir Atalay, Romanya'nın girişimleri sonucu oluşturulan "Karadeniz Diyalog ve Ortaklık Formu Zirve Toplantısı"na katılmak üzere bu ülkeye gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Atalay, zirveye Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Rusya, Yunanistan, Ukrayna ile AB ve ABD'den temsilcilerin de katılacağını kaydetti.

Bakan Atalay Türkiye'nin, Karadeniz'de istikrar, dostluğun gelişmesini, refahın artmasını istediğini ve bu konuda çaba gösterdiğini, dolayısıyla Karadenizle ilgili her platformda yer almayı istediğini belirtti. Atalay, "Karadeniz özellikle son 20 yılda gerçekten çok önemli bir bölge haline gelmiştir. Hem Karadeniz çevresi ve Karadeniz ortamında ekonomik hayatın canlanması, önemli bir ticaret merkezi olması, hem enerji merkezlerinden biri haline gelmesi Karadeniz'i giderek daha da önemli hale getirmektidir. Türkiye bu bölgenin, Karadeniz'in en önemli ülkelerinden biridir. Karadeniz'de uzun sınırımız var. Karadeniz için tek çıkış noktası olan İstanbul Boğazı Türkiye'ye ait. Onun için Karadeniz ile ilgili bütün platformlarda Türkiye'nin söyleyecekleri önemlidir" diye konuştu.

Karadeniz'in esas platformunun Karadeniz Ekonomik İşbirliği Konseyi (KEİK) olduğunu vurgulayan Atalay, "KEİK önemli bir kuruluştur ve merkezi İstanbul'dadır. Türkiye bunun kurulmasında öncülük etmiştir. Romanya'nın bu inisiyatifinin de aynı hedefler doğrultusunda katkı vermesi bizim dileğimizdir.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious