Karadeniz hamsisi, bollukla geldi

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Bu yıl meraklı gözlerle beklenen Karadeniz hamsisi, bollukla gelerek balıkçının ve vatandaşın yüzünü güldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kilosu 5 gün önce 5 YTL'den satılan hamsi, bugün 1,5 YTL'den balıkçı tezgahlarında yerini aldı. Balıkçı tezgahlarının büyük bir kısmını kaplayan hamsi, Samsun Balık Halinde toptan olarak kasası 10 YTL'den satılıyor. Son 5 güne kadar çok sakin olan Balık Hali, bugünlerde hamsi dolu TIR ve kamyonlardan geçilmiyor.

Bir taraftan TIR ve kamyonlara hamsi yüklenirken, bir taraftanda balıkçı teknelerinden gelen hamsi bozulmaması için soğuk hava depolarında muhafaza altına alınıyor.

Karadeniz'de günlük yaklaşık bin ton hamsi avlandığını belirten Samsun Su Ürünleri Komisyoncuları Derneği Başkanı Davut Kıyak, "Hamsi başlangıcı bu yıl çok bereketli oldu. İnşallah bu bolluk sezon sonununa kadar devam eder" dedi.

Dernek Başkanı Davuk Kıyak, iki aylık hamsi sezonunda eğer bolluk böyle devam ederse hem balıkçıların iyi para kazanacağını, hem de vatandaşın çok ucuza bol balık tüketebiliceğini söyledi.

Hamsinin şuan tezgahlarda 1,5 YTL'den satıldığını belirten Kıyak: "Hamsi bereketi devam ederse, hamsinin tezgahtaki fiyatı 1 YTL'ye kadar düşer" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious