Karadeniz hamsisine NATO destegi

  • Giriş : 22.11.2005 / 00:00:00

SINOP - Karadeniz'deki hamsi ve çaça varliginin tespiti ve gelecege dönük stoklarinin artirilmasina yönelik amaciyla ''Karadeniz Ekosisteminin Düzeltilmesi Için Biyolojik Türlerin Kullanimi'' adinda uluslararasi bir arastirma baslatildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Proje kapsaminda NATO'nun benzer projelere sagladigi desteklerden de yararlanilacak. Proje tamamlandiginda hamsi ve çaça baliklarinin varliginin bugünkü konumunun belirlenerek verilerin olusturulmasi ve gelecege dönük stoklarinin artirilmasini amaçlaniyor.

Türkiye de Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Sinop Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Levent Bat, Bulgaristan adina Varna Balikçilik Kaynaklari Enstitüsü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ivan Dobrovolov, Ukrayna adina da Güney Denizleri Biyoloji Enstitüsü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Georgy Shulman ve ekibi görev aliyor.

Projenin 2 yil sürecegini belirten Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Bat, projenin NATO tarafindan desteklendigini belirterek, "Hamsilerin tüm morfolojik özellikleri ile boy ve agirlik iliskileri hesaplanmasi ardindan yag analizleri ile birlikte yag asitleri miktarlari çikartilarak stok tespiti yapilacak. Daha sonra elde edilecek verilerle stok yönetimi ile ilgili olarak büyük bir done ve veri tabani olusacak. Bu veri tabani karar alici mercilere büyük bir dona olusturacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious