Karadeniz İç Anadolu'yla buluşuyor

Karadeniz İç Anadolu'yla buluşuyor.8464
  • Giriş : 11.10.2008 / 20:05:00

Karadeniz'i İç Anadolu'ya bağlayacak olan Sinop-Boyabat Tünelli Geçiş Yolu'nda sona gelindi. Yol 15 gün içerisinde araç trafiğine açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

52 kilometrelik güzergahın açılmasının ardından ilerleyen yıllarda Çorum-Kargı aksının faaliyete geçmesiyle Ankara'nın denize açılan en yakın kapısı Sinop olacak. İç Anadolu'yu Karadeniz'e bağlayan standardı en yüksek yol olma özelliğine sahip olan Sinop-Boyabat Tünelli Geçiş Yolu'nun 45 kilometrelik kısmında bugün itibariyle asfaltlama çalışması tamamlandı. Sinop Valisi Zeki Şanal, sivil toplum örgütleri temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve müteahhit firma Doğuş İnşaat yetkilileri ile birlikte trafiğe açılacak yolda incelemelerde bulundu.

Beraberindekilerle birlikte otobüsle asfaltlama çalışmalarını, şantiyeleri ve 2 kilometrelik tüneli gezen Vali Şanal, "Yolun toplam uzunluğunun 2 kilometresi tünele ait, 7 kilometresi bölünmüş yol, 15 kilometresi tırmanma şeritli, geriye kalan 28 kilometresi ise gidiş-geliş yolu olarak planlanmış durumda. Bu yolun birinci kat asfaltı 7 kilometresi hariç, bugün itibariyle tamamlanmış durumda. Yolun trafiğe açılmasıyla birlikte tüneldeki aydınlatma ve havalandırma
hizmetleri sürdürülecek. Aydınlatma ve havalandırma işini alan firma bugün itibariyle şantiye kurma çalışmalarına başlamıştır" dedi.

Yolun ulaşıma açılmasıyla ve devamında Ankara bağlantısının sağlanmasıyla İç Anadolu insanının Karadeniz'le buluşacağını kaydeden Şanal, "Türkiye'nin kuzey ve güney açısındaki en önemli yollardan birisi üzerindeyiz. Bu güzergah, Ankara ve İç Anadolu'yu Karadeniz'e bağlayan standardı en yüksek ve en kısa yol olarak kullanılacak. Bu yolun en önemli, en zor ve en maliyetli geçişi de bu tünelli geçiş yoludur. Bu söylediğim yolun şu anda yapımı devam etmeyen bölümü Kargı sınırları içerisindeki yaklaşık 20
kilometrelik kısmıdır. Benim vilayetimin sınırları içerisinde yaklaşık olarak her şey bitmiştir" diye konuştu.

Ankara ile Sinop arasının yapılan yeni güzergahla birlikte yaklaşık 3.5 saate ineceğini kaydeden Şanal, "Şu anda Ankara, turistlik olarak bir deniz sahiline en yakın Sinop'tan ulaşacak. Hiçbir deniz sahili Ankara'ya Sinop kadar yakın olmayacak. Onun için de Sinop ilinin deniz, kum, güneş, diğer doğal güzellikleri ve destinasyonlarla birlikte hedefi Ankara olmalıdır" şeklinde konuştu.

Geziye, İl Genel Meclisi Başkanı Hüseyin Erol, CHP İl Başkanı Hüseyin Keskin, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Ünal, Doğuş İnşaat Şantiye Müdürü Çetin İnce, Saray-Ceylan İnşaat Proje Müdürü Mehmet Ali Uysal, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*