'Karadeniz için gereken adımlar atılıyor'

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen: ''Karadeniz'in serbest ticaret bölgesi olması için gereken adımlar atılıyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Buluşmada Kobiler Arası İşbirliği Anlaşması ile teknik düzenlemeler, standartizasyon, meteoroloji, uygunluk değerlendirmesi ve tüketici haklarının korunması alanında işbirliğine dair niyet muhtırası imzalandı. Kobiler Arası İşbirliği anlaşmasını Türk tarafı adına KOSGEB Başkanı Erkan Gürkan imzalarken diğer anlaşmayı Devlet Bakanı Tüzmen ve konuk bakan imzaladı.

Bakan Tüzmen imza töreninden sonra yaptığı konuşmada, Ukrayna ile ikili ilişkilerde iyi bir noktaya gelindiğini, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması yolunda önemli mesafe kaydedildiğini bildirdi. Asıl amaçlarının Karadeniz'i serbest ticaret bölgesi haline getirmek olduğunu belirten Tüzmen, bu doğrultuda çalışmalarının devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Tarasyuk da imza töreninin ardından iki ülke ilişkilerini değerlendirdi. Nihai amaçlarının Karadeniz'in serbest ticaret bölgesi haline getirilmesi olduğunu söyleyen konuk bakan 2010 yılına kadar iki ülke arasındaki ticaret hacminin de 10 milyar dolar seviyesine yükselmesini beklediklerini kaydetti.

Törenin ardından Devlet Bakanı Tüzmen ve Tarasyuk, birlikte akşam yemeği yedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious