'Karadeniz kimliğinde buluşmalıyız'

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Romanya Cumhurbaşkanı Basescu: “Karadeniz kimliğinde buluşmalıyız”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karadeniz Diyalog ve Ortaklık Forumunda konuşan Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, bölge ülkelerini Karadeniz kimliğini konuşmak, ortak yapı ve menfaatlar için buluşturmayı hedeflediklerini açıklayarak Romanya'nın bu forumla tutumunu net bir şekilde ortaya koyarak diğer ortaklarıyla birlikte bunu gerçekleştirmeye çalıştığını belirtti.
Avrupa ve Euro-Atlantik bölgesinde yer alan ülkelerin daha iyi yapılanma, iyi bir yönetim anlayışı için net bir program ortaya koymaları gereğine işaret eden Basescu, forumla ilgili amacını şu şekilde dile getirdi: "Bölgedeki demokratik dönüşümün desteklenmesi, anlaşmazlıkların giderilmesi ve kapsamlı bir kalkınmanın gerçekleştirilmesi için yeni fikirlerin geliştirilmesi. Hükümetler ve sivil inisiyatifler arasında bölgesel diyalog ortamının oluşturulması. Uluslararası kurumların da desteğiyle henüz kullanılmamış potansiyellerin değerlendirilmesi. Geleceğe yönelik güvenlik yatırımı anlamı taşıyan eğitimde işbirliği ve tecrübe değişiminin yoğunlaştırılması. Avrupa ekonomisi ile bağlantılı bölgesel bir pazar oluşturulması."

Bölgede herkesin demokrasiye ve istikrara ihtiyacı bulunduğunu belirten Basescu şu çağrıda bulundu: "Daha başında olduğumuz bu yolu gelin beraber değerlendirelim. Bu yöndeki inisiyatifleri destekleyelim." Bölgedeki kronik anlaşmazlıklara dikkat çeken Basescu, "Transdinyepr, Abhazya, Dağlık Karabağ ve Güney Osetya bölgelerindeki anlaşmazlıkların farklı sebepleri var. Hepsi için farklı çözümler lazım. Biz de bu sorunların çözümünde rol oynayabiliriz." görüşünü dile getirdi.

Basescu, foruma iştirak eden 500'ün üzerindeki katılımcının bunun gerekliliği konusunda kendisiyle hem fikir olduğuna inandığını sözlerine ekledi.

Forumun açılışını yapan Romanya Dışişleri Bakanı Razvan Ungureanu ise konuşmasında, toplantının Karadeniz bölgesinin kalkınması yönünde atılacak önemli adımlardan biri olduğuna dikkat çekti.

Forumun gerek Avrupa seviyesinde gerekse global anlamda bölgeye stratejik kimlik kazandıracak bir proje olduğunu vurgulayan Ungureanu, "Yeni realitelere ışık tutan yeni bir vizyona ihtiyaç var. Özellikle bölgenin tüm toplumlarını ilgilendiren, iyi yönetim, ekonomik kalkınma ve gelişim, güvenliğin sağlanması gibi konularda yeni perspektiflere ihtiyaç var." dedi. Ungureanu, bölgedeki tüm liderleri samimi ve açık diyaloğa çağırarak, bölge problemlerinin beraberce daha hızlı, kolay çözülebileceğini işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious