Karadeniz sularında can veriyordu

Karadeniz sularında can veriyordu.13555
  • Giriş : 31.05.2009 / 14:46:00

Rize'de, Karadeniz rekor dalış denemesi yapan dalgıçlardan Erdinç Turanlı, 56 metre derinlikte hava tüpü teknik arıza nedeniyle boşalınca tehlike atlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rize Doğa Sporları Kulübü profesyonel dalgıçlarından Danış Mete ve Erdinç Turanlı, Karadeniz'de rekor denemesi gerçekleştirmek için Rize Yelkenli Kulübü önünden tekneyle denize açıldı.

Dalışı izlemek için Rize Valisi Zekeriya Şarbak, İl Genel Meclis Başkanı Rahmi Turan ve Gençlik Spor İl Müdürü Ömer Yılmaz ve diğer görevliler de teknede hazır bulundu.

Yaklaşık 3 kilometre açıkta hazırlıklarını tamamlayan dalgıçlar Mete ve Turanlı, kendilerine ait olan 55 metrelik rekoru 70 metreye çıkarmak için dalışı gerçekleştirdi.

Yaklaşık 56 metre derinlikte regülatörünün arızalanması sonucu hava tüpü boşalan Turanlı, havasız kaldı. Su altında zor anlar yaşayan Turanlı, birlikte dalış gerçekleştirdiği dalgıç arkadaşı Danış Mete'nin hava tüpünü kullanarak su yüzüne çıktı.

Sağlık durumu iyi olan dalgıç Turanlı, hava tüpü regülatörünün kilitlenmesinin çok zor bir olay olduğunu belirterek, ''Ancak başımıza geldi. Arkadaşımın yardımıyla iyi bir çıkış gerçekleştirdik. Heyecanlanmamamız ve su altında birbirimize yardımcı olmamız çıkışımı kolaylaştırdı. Verilmiş sadakamız varmış, ucuz kurtulduk'' dedi.

Danış Mete ise çok zor anlar geçirdiklerini ifade ederek, ''Arkadaşımın tüpü boşalınca bana işaret etti. Paniğe kapılmadan benim tüpümü ortak kullanarak su yüzeyine çıktık. Eğer tek kişilik dalış gerçekleştirmiş olsaydı arkadaşımız aramızda olmayabilirdi'' diye konuştu.

Dalışı kesinlikle eğitimli kişilerin yapması gerektiğini vurgulayan Mete, ''Genç arkadaşlarımız kesinlikle kendi başlarına bu işlere kalkışmasın, çok teknik ve eğitim gerektiren bir iş. Eğer biz bugün gerekli eğitim ve psikolojiye sahip olmasak, sakin davranmasak sonuç çok daha kötü olabilirdi'' dedi.

Vali Şarbak ise dalgıçlara ''geçmiş olsun'' dileklerini ileterek, ''Arkadaşlarımızın profesyonel olmaları sorunun çözümünde olumlu sonuç alınmasında etkili oldu. Eğitimin ve bilinçli hareket etmenin ödülü alındı'' diye konuştu.

Karadeniz insanının denizle barışık olmadığını belirten Vali Şarbak, gençlerin yeniden denizle barışık hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*