Karadeniz takası koruma altına alındı

Karadeniz takası koruma altına alındı.13637
  • Giriş : 12.04.2008 / 17:42:00

Sinop'ta son olarak ayakta kalan Karadeniz Takası, yerli ve yabancı turistler başta olmak üzere çocukların ilgi odağı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karadeniz'de ayakta kalan tek Karadeniz Takası, bir kitabe eşliğinde koruma altına alındı. Sinop'a gelen yerli ve yabancı turistler, Karadeniz Takası'nı inceleyerek önünde hatıra fotoğrafı çektiriyorlar. Eski bir takanın onarılarak konulduğu alanda, artık neredeyse tarih olan ve Karadeniz Takası'nın özelliklerini anlatan ve eski yelkenli takaları andıran mermer kitabe konuldu. Takanın tanıtıldığı kitabede ise şöyle deniliyor:

"Taka, Karadeniz'e özgü tekne tiplerinden biridir. Balıkçılıkta ve genellikle yük taşımacılığında, Sinop'ta ise yakın tarihlere kadar çakıl taşımacılığında kullanılmıştır. Başı göğüslü, bodoslaması gagalı, kıçı aynalı, eskiden yalnız yelkenle, 20. yüzyılın ilk yarısından itibaren ise motor-yelkenle yürütülen takalar, genellikle kırma direkli, Latin armalı, yapımında kestane ve meşe ağacı kullanılan sağlam gövdeli, özgün formlu Karadeniz tekneleridir. Denizlerimizin bu son takası Sinop Belediyesi, Sinop Balıkçılık Kooperatifi ve Sinop Karadeniz Yelken İhtisas Kulübü (SKY) işbirliği ile koruma altına alınmıştır."

Haberde Kullanılan Resim Temsilidir

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious