Karadeniz Teknik Üniversitesi karıştı

  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

Yabancı bir dergide yayınlanan makale KTÜ'yü karıştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Karadeniz Teknik Üniversitesi(KTÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, yabancı bir dergide yayınlanan makaleyle ilgili olarak kendisine yapılan olumsuz 'Bilim hırsızlığı' suçlamalarıyla ilgili olarak, konuyla doğrudan ya da ya dolaylı olarak herhangi bir ilişkisinin olmadığını söyledi.
KTÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Akyol, Journal of Hospital İnferction adlı dergide yayınlanan 'Yoğun bakımlarda nasocomial enfeksiyonları önlemede basit ekonomik ve etkin bir yöntem el yıkama' adlı makalede sadece KTÜ Rektörü İbrahim Özen'le birlikte KTÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Ulusoy'u kaynak göstermesi, diğer öğretim görevlilerinin tepkisine neden oldu.

Dergide yayınlanan makaleyle ilgili kaynakların belirtilmemesinden dolayı ve rektör ve bir öğretim görevlisinin kaynak gösterilmesi üzerine internet ortamında KTÜ Rektörü Özen hakkında 'Bilim hırsızlığı' adlı e-mailler dolaşmaya başladı. Olayla ilgili olarak, KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, KTÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Akyol ve KTÜ Tıp fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Ulusoy Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde(TGC) ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Rektör Özen ve öğretim üyesi olan Ulusoy söz konusu makalenin bilgilerinin dışında KTÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Akyol tarafından dergiye gönderildiğini ve olayı internette atılan tepki amaçlı e-maillerden sora öğrendiklerini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Ahmet Akyol ise, çeşitli mazeretler bildirerek olayla ilgili kişilerin bilgisi olmadan isim eksiltme ve literatür azaltma değişiklikleri yaparak yazıyı yayınladığını belirtti.

Akyol konuşmasında, "Ne Prof. Dr. İbrahim Özen, ne de Doç. Dr. Hülya Ulusoy'un makalenin onaylanmasıyla ilgili bilgisine başvurmadım. Her ikisinin de iş yoğunluğu yüzünden kendileriyle konuşma fırsatı bulamadım." dedi.

Son olarak olayla bir ilişkisinin olmadığını tekrarlayan Rektör Özen, yönetmelik gereği yaptığı hatadan dolayı öğretim üyesi Ahmet Akyol hakkında da soruşturma başlatılacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious