Karadeniz yaylaları keşfedilmeyi bekliyor

  • Giriş : 04.06.2006 / 00:00:00

Karadeniz kıyılarından faydalanılamadığı için tutuzm sektörüne alternatif gösterilen yaylalar yatırım bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Karadeniz Bölgesi'nin iklim şartları, çöplerin denize dökülmesi, sahil yolunun denizin doldurularak yapılması insanları denizden uzaklaştıran unsurların başında geliyor. Turizm potansiyeli açısından denize bağımlı olmayan Karadeniz bölgesinde kültür turizminin yanı sıra doğa ve yayla turizmi için '4 mevsim 12 ay turizm' düşüncesi ile turizme yeni aktiviteler kazandırma çalışmaları önemli ölçüde meyvesini verirken, arazisinin yüzde 30'unun dağlık oluşu nedeniyle yöreye uygun turizm çeşidi olan "Yayla Turizmi" ön planda yerini aldı.

Geçtiğimiz yıl Turizm Bakanlığı'nca Trabzon ilinde 6 yayla (Şolma, Çakırgöl, Erikbeli, Karadağ, Pazarcık, Yılantaşı), Rize'de 2 yayla(Ayder, Anzer), Giresun'da 3 yayla (Kümbet, Kulakkaya, Bektaş), Ordu'da 5 yayla(Çambaşı, Perşembe, Keyifalan, Yeşilce-Topçam, Argın) Bakanlar Kurulu kararınca turizm merkezi ilan edildi. Bu tatil beldelerinde kamu kurum ve kuruluşlarınca alt ve üst yapı çalışmaları devam ediyor. Öncelikle ulaşım, elektrik, su, telekominikasyon, wc, çeşme, gibi sosyal ihtiyaçları içeren yatırımlar yapılıyor.

Yaz aylarının sahil şeridinin sıcak ve özellikle nemli havasına karşılık; yaylaların çok çeşitli flora ve faunaları, zengin ormanları, krater gölleri, ırmakları, coşkun dereleri, peyzaj görüntüleri, dağ ve doğa yürüyüşleri, rafting, kano ve kış sporları, av ve olta balıkçılığı, çim kayağı, şifalı suları, yöresel yemekleri, mağaraları, halkın kültürel yaşantısı gibi değerleri ile önemli bir potansiyel oluşturması da bu bakir alanları turistlerin ilgi odağı haline geldi.


ŞENLİKLER YAYLALARA RENK KATIYOR


Bölgede çok eskilerden beri gerçekleştirilen yayla göçlerinin; yöre kültüründe bu geleneğin en belirgin ifadesi ise 'yayla şenlikleri'dir. Bu şenliklerin kalabalık ve uluslararası nitelikte olanları; Trabzon'da Kadırga yaylası 'Otçu Haftası' şenliği, Sis dağı şenliği, Hıdırnebi yaylası şenliği, Lişer yaylası soğuksu şenliği, Karadağ yaylası şenliği, Giresun'da Kümbet ve Bektaş yaylası şenliği, Rize'de Ayder, Ovit ve Handüzü yaylası şenlikleridir. Bu şenliklerde binlerce insan kadınlı-erkekli, yaşlısı-genci, elele birlik ve beraberlik içerisinde horon halkaları oluşturup kemençe, davul-zurna eşliğinde gün boyu horon oynarlar. Bölgede sayıları 100'ü aşkın yaylada yapılan yayla şenliklerine ilaveten son yıllarda ilçe merkezlerinde düzenlenen festivaller, unutulmaya yüz tutmuş kültürleri canlandırılırken, birlik beraberliğin örneklerini de sergilemiş olurlar. Uzungöl özel çevre koruma bölgesi ve diğer tesisler, Sümela manastırı istikametindeki tesisler Trabzon turizm için yaz aylarında önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Trabzon'un teşvik kapsamına alınmasıyla birlikte özel sektör yatırımlarında 2006-07 yıllarında önemli bir yöneliş olacağı şimdiden gözlemlenmektedir. 19 tane turizm işletme belgeli otel, 9 yatırım belgeli otele ilaveten bu alanda gözlemlenen yatırımlar gerçekleşirse bir kaç yıl içerisinde Trabzon'daki yatak kapasitesi mevcudun iki katına ulaşıp; gerek kara, gerek deniz, gerek hava ulaşımı ağı Trabzon turizmini olumlu olarak etkileyen unsurlar arasında gösteriliyor.


YAYLA KENTLER CAZİBE MERKEZİ OLDU


Trabzon'da son 10 yılda yaylalarda yabancı turistleri büyüleyecek güzellikte özel idare önceliğinde yayla evleri tesis edildi. Kışın karla kaplı, yazın sıcağında sis ve çise içinde oluşu yaylaların en önemli özelliğidir. Böylesine görülmeye ve yaşanmaya değer olan yaylalar; son yıllarda artan ilgi nedeniyle her yıl gelen binlerce insanın konaklama ihtiyacının karşılanması amacı ile özel sektörün yanı sıra Trabzon Valiliği olarak ta öncü-örnek olması düşüncesiyle Akçaabat Hıdırnebi yaylası ve Kayabaşı yaylasında ahşap yayla kent oluşturdu.

Doğaya uyumlu yöre kültürünü bozmayan evler olan bu yayla kentler yaz kış her mevsim turizme açık tutulmaktadır. Yine yayla turizmi kapsamında Çaykara ilçesi Uzungöl Beldesi bungalov tipi konaklama tesisleri ve ünlü alabalığı ile binlerce yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. Trabzon'a 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta deniz seviyesinden bin 90 m yükseklikte bulunan Uzungöl dik yamaçları ve muhteşem orman örtüsü ile Alpleri aratmayacak güzelliktedir. Alternatif olarak sütlacı ile meşhur Zigana dağında Hamsiköy sınırları içinde özel sektörce yapılan Zigana Tatil Köyü de misafirlerine dört mevsim yörenin kültürel, folklorik özelliklerini sunmaktadır.

TURİZMDE PATLAMA BEKLENİYOR

İl Turizm Müdürlüğü verilerine göre 2005 yılında Trabzon turizmde geçen yıla göre yüzde 50 lik bir artış yaşandı. Geçen yıl 2 milyona yakın kişinin ziyaret ettiği Trabzon'da bu rakamın bu yıl daha da artması bekleniyor.

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Öncel Koç, yabancıların; deniz, kum, güneş üçlüsünün yanında doğa ve kültür turizmine yönelik bir eğilim içine girdiğini, yaylalardaki eksiklerin tamamlandığında 'kabul' göreceği mekanlar haline geleceğini söyledi.

Karadeniz'e geçen yıl gelen turist sayısında yüzde 38 oranında artış gözlenirken, bu oranın Akdeniz'de tam tersi yüzde 38 oranında azalma gözlendiğini belirten Koç, "Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Trabzon başta olmak üzere Karadeniz illerinin doğa ve eko turizminin canlanması için geçen yıl bir çalışma başlattı. Tanıtım faaliyetleri için paket proğramlar hazırlanıyor. Geçen yıl öncelikli olarak turizm merkezi ilan edilen yaylalarda eksiklerin tamamlanmasına bu yıl da devam edilecek. 2006'da önceliğimiz yine yollar olacak. Çakırgöl'de yapılacak olan kayak merkezinin yolu ihale edildi. 13 milyon YTL'lik toplam ödeneğine karşılık bu yıl için 2,5 milyon YTL ödeneği geldi. Kayak merkezi için bütün raporlar olumlu çıktı. En kısa zamanda faaliyete geçeceğini umuyorum." dedi.

Trabzon'un yanında Giresun, Ordu, Rize, Gümüşhane, Bayburt ve Artvin illerinde de yayla şenlikleri başta olmak üzere doğa sporları, rafting, mağara ve festivaller, turizmin vazgeçilmezleri arasında bulunuyor.

Turizm potansiyeli açısından Trabzon gibi denize bağımlı olmayan Giresun ilinde de genellikle doğa ve yayla turizmi hakim olduğu gözleniyor. Geçtiğimiz yılların istatistik verilerine bakıldığında Kümbet, Bektaş yaylalarında yapılan şenliklere yaklaşık 25-30 bin kişinin katılmış olması turizme açılmış bir pencere olarak görülüyor.

Bir önceki yıla göre turizm patlamasının yaşandığı Giresun'da en önemli faktör olarak; doğa güzellikleri yanında insanların gelen misafirlere güler yüzlü ve sıcak karşılamasının büyü payı olduğu söyleniyor. Giresun'da Kümbet, Kulakkaya, Bektaş, Çakrak ve Paşakonağı yaylaları en çok ziyaret edilen ziyaret edilen yerler arasında geliyor. Bunların yanında il genelinde 28 yayla daha bulunuyor. Her yıl yaz mevsiminde ve temmuz ayında bu yaylalarda çeşitli şenlikler düzenleniyor. Ayrıca Giresun Kalesi, Karadeniz Bölgesi'nde insan yaşayabilen tek adası olan Giresun Adası ve bir çok doğa güzelliklerine sahip Giresun'un geleceğe yönelik büyük turizm potansiyeline sahip bir şehir olduğu vurgulandı.

Rize'de diğer illere nazaran en önemli turizm çeşitliği; doğa sporları kapsamında traking (doğa yürüyüşü), jeep safari, kona ve rafting geliyor. Ayrıca bu yıl kışın Kaçkar dağları'nda ilk kez bu yıl Helisky (Helikopterli kayak) organizasyonu yapıldı. Avrupa'nın bir çok ülkesinden gelen profesyonel kayak tutkunları Kaçkar dağlarında dört metre kalınlığındaki karlarda kaymanın zevkini yaşadı. Kayak tutkunları Ayder yaylasından helikopterle Kaçkar dağına bırakılıyor ve bir süre kaydıktan sonra tekrar helikopterle yayla merkezine getiriliyor.

Rize'de Ayder Yaylası, Kaçkar Dağları Milli Park Alanı, Çat, Anzer Yaylası, Andan ve Şimşirli İçmeleri, Kavron Yaylası, Cimil, Polavat Yaylası, Ovit Yaylası, Zil Kale ve Kalei- Bala önemli turizm merkezlerinin başında geliyor.

Ordu ilinde de Yason, Taşbaşı kilisesi, Boztepe, Kurul Kalesi, Çambaşı, Aybastı/ Perşembe, Mesudiye/ Keyifalan, Mesudiye / Yeşilce-Topçam, Akkuş / Argın yaylaları en çok yerli ve yabancı turisti bünyesine çeken yerler olurken, Gümüşhane ilinde ise Karaca mağarası başta olmak üzere Örümcek ormanları turist çeken yerlerin başında geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious